Events Calendar Pro - en to de translation catalogue (1621 entries)

en:  and
de:  und

en:  months
de:  Monat(e)

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
de: (entfernen)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
de: Ab %1$s

[ctx: "until" as in "from DATE until DATE"]
en: Until %1$s
de: Bis %1$s

en: %1$s %2$s
de: %1$s-%2$s

en: %1$s %2$s Link
de: %1$s-%2$s-Link

en: %1$s %2$sView %3$s%4$s
de: %1$s %2$sAnzeigen %3$s%4$s

en: %1$s - %2$s from %3$s
de: %1$s: %2$s vom %3$s

en: %1$s - Past %2$s from %3$s
de: %1$s: Vergangene %2$s vom %3$s

en: %1$s Settings
de: %1$s Einstellungen

en: %1$s at %2$s
de: %1$s um %2$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
de: %1$s am %2$s bis %3$s am %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
de: %1$s der Woche vom %2$s

en: %1$s now
de: %1$s jetzt

en: %1$s published.
de: %1$s veröffentlicht.

en: %1$s saved.
de: %1$s gespeichert.

en: %1$s to %2$s.
de: %1$s bis %2$s.

en: %1$s updated.
de: %1$s aktualisiert.

en: %1$sInstallation/Setup FAQs%2$s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
de: Die %1$sInstallation/Setup FAQ%2$s auf unserer Hilfeseite gibt Ihnen einen Überblick über die Funktionen des Plugins. Dieser Abschnitt der FAQ kann hilfreich sein, da er alle grundlegenden Fragen zur Installation erläutert, welche nicht in der Erstbenutzer Anleitung enthalten sind.

en: %1$sThe Legacy Event widget is not supported in this layout!%1$s
de: %1$sThe Legacy Veranstaltung widget is not supported in this layout!%1$s

en: %1$sYou have the %2$sVirtual Events%3$s plugin installed, these settings are superseded by it.%4$s
de: %1$sYou have the %2$sVirtual Veranstaltungen%3$s plugin installed, these settings are superseded by it.%4$s

en: %1$sYou should deactivate The Events Control extension as all functionality is handled by the Virtual Events plugin.%2$s
de: %1$sYou should deactivate The Veranstaltungen Control extension as all functionality is handled by the Virtuell Veranstaltungen plugin.%2$s

en: %d event | %d events
de[0]: %d Veranstaltung
de[1]: %d Veranstaltungen

en: %d instance | %d instances
de[0]: %d Instanz
de[1]: %d Instanzen

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
de: %d Termine für diese Veranstaltung wurden bis zum %s angelegt. <a href="%s">Erfahre mehr.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
de[0]: %d Vorkommen
de[1]: %d Vorkommen

en: %d%% complete
de: %d%% vollständig

en: %s Pagination
de: %s Seitennavigation

en: %s draft updated.
de: %s-Entwurf aktualisiert.

en: %s for week of %s
de: %s für die Woche vom %s

en: %s published privately.
de: %s privat veröffentlicht.

en: %s published.
de: %s veröffentlicht.

en: %s restored to revision from %s.
de: %s wiederhergestellt mittels der Revision vom %s.

en: %s reverted to draft.
de: %s auf Entwurf zurückgesetzt.

en: %s saved.
de: %s gespeichert.

en: %s scheduled for: %s.
de: %s geplant am: %s.

en: %s scheduled.
de: %s geplant.

en: %s submitted.
de: %s eingereicht.

en: %s updated.
de: %s aktualisiert.

en: &larr; Back to %s
de: &larr; Zurück zu %s

en: (%s event) | (%s events)
de[0]: (%s Veranstaltung)
de[1]: (%s Veranstaltungen)

en: (See all)
de: (Alle anzeigen)

en: + %d More | + %d More
de[0]: + %d mehr
de[1]: + %d mehr

en: +1 more | +%s more
de[0]: +1
de[1]: + %s

en: , and
de: , und

en: , and
de: , und

en: 2nd day
de: zweiter Tag

en: 3rd day
de: dritter Tag

en: 4th day
de: vierter Tag

en: 5th day
de: fünfter Tag

en: 6th day
de: sechster Tag

en: 7th day
de: siebter Tag

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
de[0]: <b>%1$s</b> benötigt <b>PHP %2$s</b> oder höher.
de[1]: <b>%1$s</b> benötigt <b>PHP %2$s</b> oder höher.

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
de: <span class="tribe-nav-label">Nächste</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
de: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Vorherige</span>

en: A
de: Eine

en: A link to a particular %1$s %2$s.
de: Ein Link zu einer speziellen %1$s-%2$s.

en: A link to a particular %s.
de: Ein Link zu eine(r/m) bestimmten %s.

[ctx: A message to indicate an unknown error happened while interacting with the an API integration.]
en: Unknown error from %1$s
de: Unbekannter Fehler von %1$s

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Ein mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und auf unbestimmte Zeit wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die alle [interval] Tag(en) unbegrenzt lange stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e), beginnend am [first_occurrence_date], welche sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägiges Veranstaltung alle [interval] Tag(e), die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Ein mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e), beginnend am [first_occurrence_date], die sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate, die am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und [count] mal stattfindet

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] um [start_time] Uhr stattfindet und [count] mal wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die alle [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr im [month_day_description] stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die jeden [interval] Monat(en) [month_day_description] um [start_time] Uhr bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die alle [interval] Monat(en) am [month_day_description] stattfindet und unbegrenzt lange stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) [month_day_description]  bis zum [series_end_date] stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate, die am [month_day_description] startet, beginnend ab [first_occurrence_date] und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägiges Veranstaltung alle [interval] Monate, die am [month_day_description] beginnt, am [first_occurrence_date] startet und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate, beginnend am [month_day_description], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number]. Tag des Monats um [first_occurrence_start_time] Uhr beginnt, die am [first_occurrence_date] startet und [count] mal stattfindet

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number] . Tag des Monats um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number]. Tag des Monats um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats um [start_time] Uhr stattfindet und [count] mal wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number] Tag des Monats um [start_time] Uhr stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number] Tag des Monats um [start_time] Uhr stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats stattfindet und [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die alle [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats stattfindet und unbegrenzt lange stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number] Tag des Monats stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägiges Veranstaltung alle [interval] Monate, beginnend am Tag [month_number] des Monats, welche am [first_occurrence_date] beginnt und [count] mal stattfindet

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate, beginnend am Tag [month_number] des Monats, die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Monate, beginnend am Tag [month_number] des Monats, welche am [first_occurrence_date] beginnt und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) am [days_of_week] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] started und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) am [days_of_week] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrent wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Ein mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n)  am [days_of_week] um [first_occurrence_start_time], die am [first_occurrence_date] starte und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] beginnt und unbegrenzt wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) ab [start_time], [days_of_week] bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) am [days_of_week] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) ab [days_of_week], unbegrenzt lange stattfindet.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) ab [days_of_week], bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) am [days_of_week], beginnend am [first_occurrence_date] und welche sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n), beginnend am [days_of_week] um [start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) an [days_of_week], beginnend am [first_occurrence_date], welche sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägiges Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre  am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time]  Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description]  im [month_names] um [start_time] und sich [count] mal wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [start_time] Uhr am [month_day_description] im [month_names] und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description] im [month_names] und [count] mal wiederholt wird.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich unbegrenzt wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description] im [month_names] und sich bis zum  [series_end_date] wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre, die am [month_day_description] im [month_names] beginnt, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre, beginnend am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre, beginnend am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im month_names] um [start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im [month_number] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich [count] wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich [count] mal wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich unbegrenzt wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] stattfindet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre, beginnend am Tag [month_number] im month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahre, beginnend am Tag [month_number] im month_names], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

[ctx: A note about what this shows when "Next Event" is the countdown type.]
en: On “Next Event” type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
de: Bei einem Countdown des Typs "Nächste Veranstaltung" wird dieser Text nur angezeigt, wenn es keine Veranstaltungen zu zeigen gibt.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
de: Ein erforderlicher Parameter fehlt oder ein Eingabeparameter hat das falsche Format.

en: A series
de: Eine Serie

[ctx: Accessible label of the control to dismiss a failure to generate an API connection.]
en: Dismiss
de: Ausblenden

[ctx: Account ID is missing error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Account ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Google Account ID is missing to access the API.
de: Die Google Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Google Account ID to access the API is missing.
de: Die Google Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Microsoft Account ID is missing to access the API.
de: Die Microsoft Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Microsoft Account ID to access the API is missing.
de: Die Microsoft Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Webex Account ID is missing to access the API.
de: Die Webex Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Webex Account ID to access the API is missing.
de: Die Webex Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Zoom Account ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Konto ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing on status change error message.]
en: %1$s was successfully deleted
de: %1$s wurde erfolgreich gelöscht

[ctx: Account ID is missing on status change error message.]
en: The %1$s Account ID or Account is missing to change the status.
de: Die %1$s Konto ID oder das Konto fehlt, um den Status zu ändern.

en: Actions
de: Aktionen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add %1$s
de: %1$s hinzufügen

en: Add Exception
de: Ausnahme hinzufügen

en: Add Exclusion
de: Ausnahme hinzufügen

en: Add More
de: Mehr hinzufügen

en: Add New
de: Neu hinzufügen

en: Add New %1$s %2$s
de: Neuen %1$s %2$s hinzufügen

en: Add New %1$s on %2$s
de: Neu hinzufügen %1$s auf %2$s

en: Add New %s
de: Neu hinzufügen %s

en: Add Rule
de: Regel hinzufügen

en: Add Video or Meeting Link:
de: Video oder Meeting Link hinzufügen:

[ctx: Add a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Add
de: Hinzufügen

en: Add a filter
de: Einen Filter hinzufügen

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. %1$sRead more%2$s
de: Fügen Sie zusätzliche Felder zu Ihren Veranstaltungs Verwaltungsseiten hinzu, indem Sie die Felder und Optionen hier konfigurieren. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Add another
de: Weiteres hinzufügen

en: Add events to Series
de: Veranstaltungen zu Serien hinzufügen

en: Add field
de: Feld hinzufügen

en: Add more events
de: Weitere Veranstaltungen hinzufügen

en: Additional %1$s Fields
de: Zusätzliche %1$s Felder

en: Additional Field
de: Zusätzliches Feld

en: Additional Fields
de: Benutzerdefinierte Felder

en: Additional Fields Label
de: Bezeichnung für zusätzliche Felder

en: Additional Fields Value
de: Wert für zusätzliche Felder

en: Address
de: Adresse

en: Address:
de: Adresse:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
de: Das Startdatum der Veranstaltung anpassen, um das Wiederholungsmuster zu ändern.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The event is not valid.
de: Die Veranstaltung ist nicht gültig.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The provided nonce is not valid.
de: Die angegebene Nonce ist nicht gültig.

en: After
de: Nach

en: After HTML
de: Nach HTML

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
de: Der angegebene Nonce ist ungültig.

en: All
de: Alle

en: All %1$s
de: Alle %1$s

en: All %1$s %2$s
de: Alle %1$s-%2$s

en: All %1$s for %2$s
de: Alle %1$s für %2$s

en: All Day
de: Ganztägig

en: All Day.
de: Ganztägig.

en: All Events Link
de: Alle Veranstaltungs-Links

en: All day
de: Ganztägig

[ctx: All day label for event]
en: All day
de: Ganztägig

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
de: Benutzer können die Listenansicht so einschränken, dass nur die nächste Veranstaltung jeder Serie angezeigt wird.

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Ein ganztägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um[first_occurrence_start_time] Uhr am [first_occurrence_date] und die sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [first_occurrence_date] und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung jeden [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr unbegrenzt stattfindet

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die  im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) unbegrenzt lange stattfindet

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Ein ganztägige Veranstaltung alle [interval] Tage, beginnend am [first_occurrence_date] und sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Tag(e), die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Ein ganztägige Veranstaltung alle [interval] Tage, beginnend am [first_occurrence_date], die sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] beginnt und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) an [month_day_description] um [start_time] Uhr und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine gantägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr im [month_day_description] stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] um [start_time] Uhr und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] stattfindet und unbegrenzt lange stattfindet

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_day_description] und bis zum [series_end_date] stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_day_description], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich [count] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monat(e) am [month_day_description], die am [first_occurrence_date]beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monat(e) am [month_day_description], beginnend am [first_occurrence_date], welche sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number]. Tag des Monats um [start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und [count] mal stattfindet

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number]. Tag des Monats um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am [month_number]. Tag des Monats um [first_occurrence_start_time]  Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats um [start_time] stattfindet und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats um [start_time] stattfindet und unbegrenzt lange stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number] Tag des Monats um [start_time] Uhr stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag  des Monats stattfindet und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats stattfindet und unbegrenzt lange stattfindet.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number] Tag des Monats stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am Tag [month_number] des Monats, die am [first_occurrence_date] beginnt und welche [count] mal stattfindend

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am Tag [month_number] des Monats, die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Monate am Tag [month_number] des Monats, beginnend am [first_occurrence_date], welche sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Ein ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) an [days_of_week] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) am [days_of_week] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) an [days_of_week] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) am [days_of_week] um [start_time] Uhr, die auf unbestimmte Zeit wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) am [days_of_week] um [start_time] Uhr bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) unbegrenzt lange stattfindet

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) am [days_of_week] bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) an [days_of_week], beginnend am [first_occurrence_date], welche sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) am [days_of_week], beginnend am [first_occurrence_date], welche sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Woche(n) an [days_of_week], beginnend am [first_occurrence_date] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description]  im [month_names] um [start_time] Uhr und sich [count] mal wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e)  am [month_day_description] um [start_time] im [month_names] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description]  im [month_names] und sich [count] mal wiederholt wird.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description] im [month_names] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im[month_names], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholend

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_day_description] im [month_names], am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im month_names] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im month_names] um [first_occurrence_start_time], die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am [month_number]. Tag im [month_number] um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich [count] mal wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description]  im [month_names] um [start_time] Uhr und sich [count] mal wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahre am Tag [month_number] im month_names], die am [first_occurrence_date] starte und sich [count] mal wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am Tag [month_number] im month_names], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich auf unbestimmte Zeit wiederholt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [Monatsnamen], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
de: Eine gültige Veranstaltung konnte nicht gefunden werden.

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: The post ID is missing from the request.
de: Die Post-ID fehlt in der Anfrage.

[ctx: An error raised in the context of the Autodetect ajax request.]
en: The event could not be found.
de: Die Veranstaltung could not be found.

[ctx: An error raised in the context of the Autodetect ajax request.]
en: The post ID is missing from the request.
de: Die Beitrags ID fehlt in der Anfrage.

[ctx: An error raised in the context of the Zoom API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
de: Die Beitrags ID fehlt in der Anfrage.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Tage um [first_occurrence_start_time], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr, die am [first_occurrence_date] start und sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Tag(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr, am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und [count] Mal stattfindet.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Tag(en) um [start_time] Uhr beginnt und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monate um [first_occurrence_start_time]Uhr am [month_day_description], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] wiederholt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monat(e) um [first_occurrence_start_time] am [month_day_description], die am [first_occurrence_date] beginnt und sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monat(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [month_day_description], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monat(en) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [month_number]. Tag des Monats, die am [first_occurrence_date] startet und [count] mal stattfindet

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monate um [first_occurrence_start_time] am [month_number]. Tag des Monats, die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Monat(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [month_number]. Tag des Monats, die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr beginnt und [count] Mal stattfindet.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr am [month_day_description] stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr am [month_day_description] stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) am [month_number]. Tag des Monats um [start_time] Uhr stattfindet und [count] mal wiederholt wird.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Monat(en) um [start_time] Uhr am [month_number]. Tag des Monats stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung, die um [start_time] Uhr am [month_number]. Tag des Monats stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Ein Veranstaltung alle [interval] Woche(n) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [days_of_week], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Woche(n) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [days_of_week], die am [first_occurrence_date] startet und  sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Woche(n)  um [first_occurrence_start_time]  Uhr am [days_of_week], die am [first_occurrence_date]  startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] beginnt und [count] mal stattfindet.

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] stattfindet und unbegrenzt wiederholt wird.

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung, die im Abstand von [interval] Woche(n) um [start_time] Uhr am [days_of_week] stattfindet und bis zum [series_end_date] wiederholt wird.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e), die um [first_occurrence_start_time] am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e), die um [first_occurrence_start_time] am [month_day_description] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [first_occurrence_start_time] Uhr am [month_number]. Tag im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich [count] mal wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [start_time] am [month_number]. Tag im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich unbegrenzt wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e), um [first_occurrence_start_time] Uhr am Tag [month_number] im [month_names], die am [first_occurrence_date] startet und sich bis zum [series_end_date] wiederholt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description]  im [month_names] um [start_time] Uhr und sich [count] mal wiederholt.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [start_time] Uhr am [month_day_description] im [month_names] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_day_description] im [month_names] um [start_time] Uhr und [count] mal wiederholt wird.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) am [month_number]. Tag im [month_names] um [start_time] Uhr und sich unbegrenzt wiederholt.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
de: Eine Veranstaltung alle [interval] Jahr(e) um [start_time] Uhr am [month_number]. Tag im [month_names] und sich bis zum [series_end_date] wiederholt.

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
de: ein undefiniertes Datum

en: Are you sure you want to delete this exception?
de: Bist Du sicher, dass Du diese Ausnahme löschen willst?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
de: Willst Du diese Ausnahme wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
de: Möchten Sie diese Wiederholung wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
de: Bist Du sicher, dass Du alle Termine dieser Serie in den Papierkorb verschieben willst?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
de: Bist Du sicher, dass Du dieses Feld und seine Daten aus allen Veranstaltungen entfernen möchten?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
de: des Monats

en: Assign event to series
de: Veranstaltung der Serie zuordnen

en: Author
de: Autor

en: Automatically remove recurring event instances older than this
de: Entferne automatisch Veranstaltungen von Veranstaltungsserin älter als

en: Average exclusions per event with exclusions
de: Average exclusions per Veranstaltung with exclusions

en: Average rules per recurring event
de: Average rules per recurring Veranstaltung

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Before HTML
de: Vor HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
de: Bevor Du einen neuen Beitrag schreibst, nutze die Suche, um sicherzustellen, dass Dein Thema nicht schon besprochen wurde. Wenn Du schreibst, liefere bitte so viel wie möglich Informationen über das Problem (z.B. Screenshots, etc.). Stelle sicher, dass Du geprüft hast, ob ein Plug-In / Design Konflikt eine Rolle spielen könnte.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
de: im

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
de: Am

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
de: zu

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
de: Von

en: Border Color
de: Rahmenfarbe

en: Border Radius
de: Rahmen Radius

[ctx: Breadcrumb for the Archive of the Linked Post type by a given taxonomy]
en: By %1$s
de: Von %1$s

en: Break from Recurring Event
de: Unterbreche von der wiederkehrenden Veranstaltung

en: Break from Series
de: Von der Serie trennen

en: Break this event out of its series and edit it independently
de: Die Veranstaltung von der Serie trennen und unabhängig davon bearbeiten

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
de: Löse diese Veranstaltung aus der wiederkehrenden Veranstaltung heraus und bearbeite sie unabhängig davon

en: Calendar Link
de: Kalender Link

en: Calendar Links
de: Kalender-Links

en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: Capitalized version of the "virtual" term.]
en: Virtual
de: Virtuell

en: Categories
de: Kategorien

en: Category
de: Kategorie

en: Category Exclusion
de: Ausgeschlossene Kategorie(n)

en: Change the default view for Mobile users.
de: Die Standardansicht für mobile Nutzer ändern.

en: Check this to enforce an aspect ratio of 16:9 for photos on the photo view.
de: Aktiviere diese Option, um ein Seitenverhältnis von 16:9 für Fotos in der Fotoansicht zu erzwingen.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
de: Aktivieren, um nur Wochentage in der Wochenansicht anzuzeigen. Dies wirkt sich auch auf Veranstaltungen im Wochen Widget aus.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
de: Aktiviere diese Option, um den Nach-HTML-Code aus dem Textbereich für Veranstaltungen anzuzeigen, der über den Shortcode angezeigt wird.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
de: Aktiviere diese Option, um den Vor-dem-HTML-Code aus dem Textbereich bei Veranstaltungen anzuzeigen, die über den Shortcode angezeigt werden.

en: City
de: Stadt

en: Clean up recurring events after
de: Wiederkehrende Veranstaltungen aufräumen nach

en: Click to toggle datepicker
de: Klicke zum Umschalten der Datumsauswahl

en: Close modal
de: Zugeordnetes Fenster schließen

en: Color
de: Farbe

[ctx: Column name for importer of virtual event RSVP email link.]
en: Include Link in RSVP Email
de: Link in Zusage E Mail einfügen

[ctx: Column name for importer of virtual event for when to show the emebed.]
en: Show Embed At
de: Embed anzeigen bei

[ctx: Column name for importer of virtual event linked button shows.]
en: Linked Button
de: Verlinkter Button

[ctx: Column name for importer of virtual event linked button text.]
en: Linked Button Text
de: Verlinkter Button Text

[ctx: Column name for importer of virtual event source url.]
en: Video Source URL
de: Video Quelle URL

[ctx: Column name for importer of virtual event ticket email link.]
en: Include Link in Ticket Email
de: Link in Ticket E Mail einfügen

[ctx: Column name for importer of virtual event to embed the video.]
en: Embed Video
de: Video einbetten

[ctx: Column name for importer of virtual event to show the embed to.]
en: Show Embed to
de: Embed anzeigen für

[ctx: Column name for importer of virtual event to show virtual icon on all views.]
en: Show Virtual Event on all Views
de: Show Virtuell Veranstaltung on all Views

[ctx: Column name for importer of virtual event to show virtual icon on signle view.]
en: Show Virtual Event Icon on Single
de: Show Virtuell Veranstaltung Icon on Single

[ctx: Column name for importer of virtual event type.]
en: Type of %1$s (Virtual, Hybrid)
de: Art von %1$s (Virtuell, Hybrid)

[ctx: Column name for importer of virtual events.]
en: Configure %1$s %2$s
de: Konfigurieren Sie %1$s %2$s

en: Completed!
de: Abgeschlossen!

en: Completion Message
de: Abschlussmeldung

en: Condense %1$s Series
de: Serie %1$s kondensieren

en: Condense events in Series
de: Veranstaltungen in Serien zusammenfassen

en: Configure Virtual %1$s
de: Konfiguriere virtuelle %1$s

en: Configure Virtual Event details using the section at the bottom of this page
de: Konfiguriere die Details der virtuellen Veranstaltung im Abschnitt unten auf dieser Seite

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
de: Möchtest Du diese wiederkehrende Veranstaltungsinstanz wirklich in eine einzelne Veranstaltung umwandeln? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Connect your site to Microsoft Power Automate to automate your event and ticket workflows.
de: Verbinde Ihre Website mit Microsoft Power Automate, um Ihre Veranstaltungs und Ticket Workflows zu automatisieren.

en: Connect your site to Zapier to automate your event and ticket workflows with thousands of apps.
de: Verbinde Ihre Website mit Zapier, um Ihre Veranstaltungs und Ticket Workflows mit tausenden Apps zu automatisieren.

en: Connect your site to various meeting and video conferencing platforms to create and manage virtual events.
de: Verbinde deine Website mit verschiedenen Meeting und Videokonferenz Plattformen, um virtuelle Veranstaltungen zu erstellen und zu verwalten.

en: Connected Accounts
de: Verbundene Konten

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
de: Wende Dich an Deinen Host oder Systemadministrator und bitte ihn, auf die neueste Version von PHP zu aktualisieren.

en: Contain
de: Beinhaltet

en: Content
de: Inhalt

[ctx: Content title for the Taxonomy View]
en: %1$s from this %3$s of %2$s
de: %1$s aus dieser %3$s von %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
de: %1$s von diesem %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
de: %1$s an diesem %2$s

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
de: Wandele diese Instanz in eine einzelne %1$s um.

en: Cost
de: Kosten

en: Countdown Completed Text:
de: Text, welcher nach Ablauf des Countdown erscheint:

en: Countdown Number
de: Countdown-Nummer

en: Countdown Text
de: Countdown-Text

en: Country
de: Land

en: Create recurring events in advance for
de: Erstelle Serientermine im voraus für

en: Create: <%= term %> (Draft)
de: Erstellen: <%= Begriff %> (Entwurf)

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Custom Content
de: Benutzerdefinierter Inhalt

en: Custom Dividers
de: Benutzerdefinierte Trenner

en: Custom Fields
de: Benutzerdefinierte Felder

en: Custom field count
de: Benutzerdefinierte Feldanzahl

en: Custom field deleted.
de: Benutzerdefiniertes Feld gelöscht.

en: Custom field updated.
de: Benutzerdefiniertes Feld aktualisiert.

en: Custom recurrences must have a type selected.
de: Für benutzerdefinierte Serientermine muss einen Typ gewählt werden.

en: Custom recurrences must have all data present.
de: Für benutzerdefinierte Serientermine müssen alle Daten definiert werden.

en: Customizable HTML to display after the event.
de: Anpassbares HTML zur Anzeige nach der Veranstaltung.

en: Customizable HTML to display before the event.
de: Anpassbares HTML zur Anzeige vor der Veranstaltung.

en: Daily
de: Täglich

en: Date
de: Datum

en: Date Selector
de: Datumsauswahl

en: Date Tag
de: Datum Tag

en: Date in YYY-MM-DD or YYYY-MM format
de: Tag in TT-MM-JJJJ oder MM-JJJJ Format

en: Date out of range.
de: Datum außerhalb des Bereichs.

en: Date/Time
de: Datum/Zeit

en: Day
de: Tag

en: Day Hover Color
de: Tag Farbe beim Rüberfahren

en: Day Number Color
de: Farbe Tag Nummer

en: Day Number Typography
de: Tag Nummer Typografie

en: Day of Week Color
de: Farbe Wochentag

en: Day of Week Typography
de: Wochentag Typografie

en: Day of week
de: Wochentag

en: Days
de: Tage

en: Dec
de: Dez

en: December
de: Dezember

en: Default
de: Standard

en: Default Content
de: Standard Inhalte

en: Default address
de: Standard Anschrift

en: Default city
de: Standard Stadt

en: Default country
de: Standard Land

[ctx: Default label of the virtual event URL call-to-action link.]
en: Watch
de: Ansehen

en: Default mobile view
de: Standardansicht für mobile Geräte

en: Default organizer
de: Standard Veranstalter

[ctx: Default organizer section header]
en: Organizer
de: Veranstalter

en: Default phone
de: Standard Telefon

[ctx: Default placeholder text for the virtual event smart URL input.]
en: Enter URL (YouTube, Zoom, Outlook Event, Webex, etc.)
de: URL eingeben (YouTube, Zoom, Outlook Event, Webex, usw.)

en: Default postal code/zip code
de: Standard PLZ

en: Default state/province
de: Standard Bundesland / Kanton

en: Default venue
de: Standard Veranstaltungsort

en: Delete
de: Löschen

en: Delete Recurring Event Permanently
de: Wiederkehrende Veranstaltung dauerhaft löschen

en: Delete Series Permanently
de: Serie unwiderruflich löschen

en: Delete This
de: Lösche

[ctx: Delete YouTube channel id by AJAX.]
en: Delete YouTube Channel ID
de: YouTube Kanal ID löschen

en: Delete all events in this series permanently
de: Alle Veranstaltungen dieser Serie endgültig löschen

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
de: Alle Vorkommnisse dieser wiederkehrenden Veranstaltung dauerhaft löschen

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
de: %1$s. Tag

en: Description
de: Beschreibung

[ctx: Description for the category argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Filters the view to only show events in the specified category.
de: Filtert die Ansicht so, dass nur Veranstaltungen in der angegebenen Kategorie angezeigt werden.

[ctx: Description for the date argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Sets the specific date for the view to start displaying events.
de: Sets the specific date for the view to start displaying Veranstaltungen.

[ctx: Description for the events_per_page argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Controls the number of events displayed per page in list-style views.
de: Steuert die Anzahl der pro Seite angezeigten Veranstaltungen in listenbasierten Ansichten.

[ctx: Description for the exclude-category argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Excludes a specified category from the events displayed.
de: Schließt eine bestimmte Kategorie aus den angezeigten Veranstaltungen aus.

[ctx: Description for the featured argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Events should be filtered by their featured status.
de: Ob nach hervorgehobenen Veranstaltungen gefiltert werden soll.

[ctx: Description for the filter_bar argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Whether to display the Filter Bar with the views.
de: Ob die Filterleiste in den Ansichten angezeigt werden soll.

[ctx: Description for the keyword argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Filters events by a specified keyword in the title or description.
de: Filtert Veranstaltungen nach a specified keyword in the title or description.

[ctx: Description for the month_events_per_day argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Limits the number of events displayed per day in Month View.
de: Begrenzt die Anzahl der pro Tag angezeigten Veranstaltungen in der Monatsansicht.

[ctx: Description for the past argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Past events should display.
de: Ob vergangene Veranstaltungen angezeigt werden sollen.

[ctx: Description for the tag argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Filters the view to only show events in the specified tag.
de: Filtert die Ansicht so, dass nur Veranstaltungen mit dem angegebenen Schlagwort angezeigt werden.

[ctx: Description for the tag-category argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Excludes a specified tag from the events displayed.
de: Schließt ein bestimmtes Schlagwort aus den angezeigten Veranstaltungen aus.

[ctx: Description for the tax-operand argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Determines whether to include events that match all or any of the specified categories/tags.
de: Legt fest, ob Veranstaltungen einbezogen werden, die alle oder irgendeine der angegebenen Kategorien oder Schlagwörter erfüllen.

[ctx: Description for the tribe_bar argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Whether to display the tribe bar above the views.
de: Ob die Tribe Bar über den Ansichten angezeigt werden soll.

[ctx: Description for the view argument in the Calendar Embed REST endpoint.]
en: Specifies the format in which events are displayed, with options including Month, List, Day, Photo, Week, Map, and Summary view.
de: Legt das Format fest, in dem Veranstaltungen angezeigt werden, zum Beispiel Monatsansicht, Listenansicht, Tagesansicht, Fotoansicht, Wochenansicht, Kartenansicht und Zusammenfassungsansicht.

[ctx: Description of the Events By Week Widget.]
en: Display %1$s by day for the week.
de: Anzeige von %1$s pro Tag je Woche.

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
de: Zeigt die Veranstaltungen dieses Monats.

en: Descriptions
de: Beschreibungen

[ctx: Disables the API Account for the Website.]
en: %1$s connection disabled for %2$s
de: %1$s Verbindung für %2$s deaktiviert

[ctx: Disables the Google Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Toggle to Change Konto Status

[ctx: Disables the Microsoft Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Toggle to Change Konto Status

[ctx: Disables the Webex Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Toggle to Change Konto Status

[ctx: Disables the Zoom Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Toggle to Change Konto Status

en: Display Images
de: Bilder anzeigen

en: Display Seconds
de: Sekunden anzeigen

en: Display images as a grid on Photo View
de: Bilder in der Fotoansicht als Raster anzeigen

en: Display of %1$s from %2$s
de: Anzeige von %1$s von %2$s

en: Display:
de: Darstellung:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
de: Zeigt eine Liste der anstehenden Veranstaltungen an einem bestimmten Veranstaltungsort.

en: Displays the time remaining until a specified event.
de: Zeigt die Zeit bis zu einer ausgewählten Veranstaltung.

en: Displays the virtual event block.
de: Displays the virtuell Veranstaltung block.

en: Distance
de: Entfernung

en: Distance unit
de: Streckeneinheit

en: Draft
de: Entwurf

en: Draft %s
de: Entwurf %s

en: Dropdown
de: Auswahlliste

en: Duplicate
de: Duplikat

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit %1$s %2$s
de: %1$s-%2$s bearbeiten

en: Edit %s
de: %s bearbeiten

en: Edit All
de: Alle bearbeiten

en: Edit Future Events
de: Bearbeite zukünftige Veranstaltungen

en: Edit Recurring %1$s
de: Wiederkehrende %1$s bearbeiten

en: Edit Recurring Event
de: Wiederkehrenden Fototreff bearbeiten

en: Edit Series
de: Serie bearbeiten

en: Edit Single
de: Einzelne bearbeiten

en: Edit Upcoming
de: Anstehende bearbeiten

en: Edit all events in this series
de: Bearbeite alle Veranstaltungen dieser Serie

en: Edit all occurrences of this recurring event
de: Alle Vorkommnisse dieser wiederkehrenden Veranstaltung bearbeiten

en: Edit series
de: Serie bearbeiten

en: Email Color
de: E-Mail Farbe

en: Email Typography
de: E-Mail-Typografie

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
de: Nach-HTML (unten) für Shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
de: Vor-HTML (unten) für Shortcodes.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
de: Den Veranstaltungsmanager als Standardseite für die Anzeige von Veranstaltungen auf der Administrationsseite aktivieren.

[ctx: Enables the API Account for the Website.]
en: %1$s connection enabled for %2$s
de: %1$s Verbindung für %2$s aktiviert

en: End Date
de: Enddatum

en: Ends
de: endet

en: Enter Location. Search for %s by Location.
de: Standort eingeben. Suche nach %s.

en: Enter a custom Google Maps API key
de: Gib bitte einen benutzerdefinierten Google Maps API-Schlüssel ein

en: Enter a search keyword.
de: Suchbegriff eingeben.

en: Enter a venue name or ID.
de: Ortsname oder ID eingeben.

en: Enter an author login or ID.
de: Autoren-Login oder ID eingeben.

en: Enter an organizer name or ID.
de: Organisator oder ID eingeben.

en: Enter field label
de: Feldbezeichnung eingeben

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view. Example: %1$s
de: Das Format für die Wochentage eingeben. Wird verwendet, wenn die Tage der Woche in der Wochenansicht angezeigt werden. Beispiel: %1$s

en: Enter your API Key
de: Gebe Deine API Schlüssel ein

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No Facebook Page Found to Delete.
de: No Facebook Seite Found to Delete.

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No Facebook Page found to update.
de: No Facebook Seite found to update.

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No access token is cleared as no Facebook Page was found to update.
de: No access token is cleared as no Facebook Seite was found to update.

en: Error:
de: Fehler:

en: Event Additional Fields
de: Veranstaltung Additional Fields

en: Event Cats
de: Veranstaltungskategorien

en: Event Cost
de: Eintritt

en: Event Count
de: Veranstaltungszähler

en: Event Countdown
de: Veranstaltungs-Countdown

en: Event Datetime
de: Datum und Uhrzeit der Veranstaltung

en: Event Description
de: Veranstaltungsbeschreibung

en: Event Details
de: Veranstaltungsdetails

en: Event Details: %s
de: Veranstaltungsdetails: %s

en: Event Navigation
de: Veranstaltungs-Navigation

en: Event Options
de: Veranstaltungs-Optionen

en: Event Series Recurrence Day of Week
de: Wiederholungtag der Woche eines Serie

[ctx: Event State of being virtual-only checkbox label]
en: Mark as a virtual %1$s
de: Mark as a virtuell %1$s

en: Event Time
de: Uhrzeit

en: Event Title
de: Veranstaltungstitel

en: Event Venue
de: Veranstaltungsort

[ctx: Event admin duplicate link label.]
en: Duplicate
de: Duplizieren

[ctx: Event admin list duplicate link aria label.]
en: Duplicate event
de: Veranstaltungen  duplizieren

en: Event series: %s
de: Veranstaltungsserie: %s

[ctx: Event status default option]
en: Scheduled
de: Geplant

[ctx: Event status of being canceled in the select field]
en: Canceled
de: Abgesagt

[ctx: Event status of being postponed in the select field]
en: Postponed
de: Verschoben

en: Event will not occur:
de: Veranstaltung wird nicht stattfinden:

en: Event:
de: Veranstaltung:

en: Events
de: Veranstaltungen

en: Events Bar
de: Veranstaltungs-Leiste

en: Events Calendar PRO
de: Veranstaltungskalender PRO

en: Events Countdown
de: Veranstaltungscountdown

en: Events Featured Venue
de: Veranstaltungen am hervorgehobenen Veranstaltungsort

en: Events List
de: Veranstaltungsliste

en: Events Manager
de: Veranstaltungs-Manager

en: Events Per Page
de: Veranstaltungen pro Seite

en: Events View
de: Veranstaltungs-Ansicht

en: Events in this Series
de: Veranstaltungen dieser Serie

en: Events with exclusions
de: Veranstaltungen with exclusions

en: Events:
de: Veranstaltungen:

en: Every
de: alle

en: Exception ends
de: Ausnahme endet

en: Exceptions
de: Ausnahmen

en: Exclude
de: Ausschließlich

en: Exclusion pattern usage
de: Nutzung von Ausschlussmustern

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
de: Es wurde ein Array erwartet, aber eine Variable vom Typ '%s' übergeben

[ctx: Explains what the smart url/autodetect video source is used for.]
en: Video source is detected based on the URL you’ve entered. If no video was found, you may need to manually select a different video source from the dropdown below and click Find.
de: Die Videoquelle wird anhand der eingegebenen URL erkannt. Wenn kein Video gefunden wurde, Müssen Sie eventuell manuell eine andere Videoquelle im Dropdown auswählen und dann auf Suchen klicken.

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Skype for business use is active when you have it enabled in your work or school account. (it is not available in personal accounts)
de: Skype für geschäftliche Nutzung ist aktiv, wenn Sie es in Ihrem Arbeits oder Schulkonto aktiviert haben. Es ist nicht in privaten Konten verfügbar.

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Skype for personal use is active when you have a paid Office 365 subscription.
de: Skype für private Nutzung ist aktiv, wenn Sie ein bezahltes Office 365 Abo haben.

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Teams is active when you have it enabled in your work or school account. (it is not available in personal accounts)
de: Teams ist aktiv, wenn Sie es in Ihrem Arbeits oder Schulkonto aktiviert haben. Es ist nicht in privaten Konten verfügbar.

[ctx: Explains when the link will show.]
en: Link and/or embed will appear on the page %1$d minutes before the %2$s start time.
de: Link and/or embed will appear on the Seite %1$d minutes before the %2$s start time.

[ctx: Explains why the radio button is disabled and how to enable it via ticket settings.]
en: Login requirements for tickets must be active to use this option. <a href="%1$s">Go to Tickets settings.</a>
de: Login requirements for Tickets must be active to use this option. <a href="%1$s">Go to Tickets settings.</a>

[ctx: Explains why the webinar field is disabled when creating a meeting/webinar for an event.]
en: Webinars are not enabled for this host. Webinar support is enabled by the account plan in Zoom.
de: Webinars are not enabled for this host. Webinar support is enabled by the Konto plan in Zoom.

[ctx: Facebook App ID is missing error message.]
en: The Facebook App ID field is missing.
de: Das Feld für die Facebook App ID fehlt.

[ctx: Facebook App Secret is missing error message.]
en: The Facebook App Secret field is missing.
de: Das Feld für das Facebook App Secret fehlt.

[ctx: Facebook Page ID local ID is missing error message.]
en: No access token to clear as the the Facebook Page local ID is missing.
de: No access token to clear as the the Facebook Seite local ID is missing.

[ctx: Facebook Page ID, local ID, or access token is missing error message.]
en: The Facebook Page ID, local ID, or access token is missing.
de: Die Facebook Seiten ID, die lokale ID oder der Access Token fehlt.

[ctx: Facebook Page Name or ID is missing error message.]
en: The Facebook Page Name or ID is missing.
de: Der Name oder die ID der Facebook Seite fehlt.

[ctx: Facebook Page access token is cleared message.]
en: Facebook Page access token cleared.
de: Facebook Seite access token cleared.

[ctx: Facebook Page is saved to the options.]
en: Facebook Page Saved.
de: Facebook Seite Saved.

[ctx: Facebook Page is saved to the options.]
en: Facebook Page access token saved.
de: Facebook Seite access token saved.

[ctx: Facebook Page local id missing when trying to delete error message.]
en: The Facebook Page local id is missing and cannot be deleted.
de: Die lokale ID der Facebook Seite fehlt und kann nicht gelöscht werden.

[ctx: Facebook Page new fields are added message.]
en: Facebook Page fields added.
de: Facebook Seite fields added.

[ctx: Facebook offline message]
en: The Live Stream is Offline.
de: Der Live Stream ist offline.

[ctx: Facebook video autodetect missing video url error message.]
en: No video found. Please enter a Facebook video URL or change the selected source.
de: Kein Video gefunden. Bitte gib eine Facebook Video URL ein oder ändern Sie die ausgewählte Quelle.

[ctx: Facebook video valid success message.]
en: Success! Save your event to add this video.
de: Erfolg. Speichern Sie Ihre Veranstaltung, um dieses Video hinzuzufügen.

en: Faster event editing. Smarter save options. More flexibility. Events Calendar Pro 6.0  is full of features to make managing recurring and connected events better than ever. Before you get started, we need to migrate your existing events into the new system. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
de: Schnellere Veranstaltungsbearbeitung. Intelligentere Speicheroptionen. Mehr Flexibilität. Events Calendar Pro 6.0 ist vollgepackt mit Funktionen, um die Verwaltung wiederkehrender und verbundener Veranstaltungen besser als je zuvor zu machen. Bevor Sie beginnen, müssen wir Ihre bestehenden Veranstaltungen in das neue System migrieren. Wie bei jeder wesentlichen Site-Änderung empfehlen wir, %seine Site-Sicherung zu erstellen%s, bevor Sie mit dem Migrationsprozess beginnen.

en: Featured
de: Empfohlen

en: Featured Events
de: Hervorgehobene Veranstaltungen

en: Featured Image
de: Beitragsbild

en: February
de: Februar

en: Field Label
de: Feldname

en: Field Type
de: Feldtyp

en: Fifth
de: Fünfte

en: Fill
de: Füllen

en: Filter Bar
de: Filter-Leiste

en: Filter by %s near an address
de: Nach %s in der Nähe einer Adresse filtern

en: Filter by %s that have geolocation data
de: Nach %s filtern, die Geolokalisierungsdaten haben

en: Filter by events that are part of a series
de: Nach Veranstaltungen filtern, die Teil einer Serie sind.

en: Filter by events that are part of specified series IDs
de: Nach Veranstaltungen filtern, die zu den angegebenen Serien IDs gehören.

en: Filter by events that are recurring
de: Nach wiederkehrenden Veranstaltungen filtern

en: Filter by events that are related to a specific event ID.
de: Nach Veranstaltungen filtern, die mit einer bestimmten Veranstaltungs ID verknüpft sind.

en: Filter by events that are virtual
de: Nach virtuellen Veranstaltungen filtern

en: Filters
de: Filter

en: Find Events Button
de: Veranstaltung suchen Schaltfläche

en: First
de: Erste

en: Fix geolocation data
de: Geodaten

en: Fix venues data
de: Geodaten von Veranstaltungsorten reparieren

en: Fixed geolocation data for %d venues
de: Geodaten für %d Veranstaltungsorte korrigiert

en: Footer
de: Fußzeile

en: Footer Navigation
de: Footer-Navigation

en: Fourth
de: Vierte

en: Frequency of recurring event must be a number
de: Für die Frequenz von wiederkehrenden Veranstaltungen muss eine Zahl verwendet werden

en: Friday
de: Freitag

en: From
de: Von

en: Front-end Condense Events Series toggle
de: Anzeige Veranstaltungsserien

en: Future Event
de: Zukünftige Veranstaltung

en: Future Event Background Color
de: Hintergrundfarbe zukünftige Veranstaltung

en: Generate JSON-LD data
de: JSON-LD Daten generieren

en: Get %1$s
de: Erhalte %1$s

en: Get Directions
de: Wegbeschreibung

en: Get Directions: %s
de: Wegbeschreibung: %s

en: Get ready for the new recurring events!
de: Mache Dich bereit für die neuen wiederkehrenden Veranstaltungen!

[ctx: Google Host Email is missing error message.]
en: The Google Host Email to access the API is missing.
de: Die Google Host E Mail Adresse fehlt, um auf die API zuzugreifen.

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
de: Die Auflösung von Google Maps API-Geocodes wird nur mit einem benutzerdefinierten API-Schlüssel unterstützt.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
de: Google Maps API hat mit einem Fehlerstatus auf die Anfrage geantwortet: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
de: Bei der Antwort der Google Maps API fehlen einige Daten.

en: Google Maps API returned a malformed response.
de: Google Maps API hat eine fehlerhafte Antwort zurückgegeben.

[ctx: Google Meet connected success message.]
en: Google Meet successfully connected!
de: Google Meet erfolgreich verbunden.

[ctx: Google account loading error message.]
en: The Google Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Google Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen. Bitte versuche, das Konto in den Events API Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Google account loading error message.]
en: The Google Account to access to API could not be loaded.
de: Das Google Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Google autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Google Meet URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte gib eine Google Meet URL ein oder ändern Sie die ausgewählte Quelle.

en: Google maps iframe displaying the address to %s
de: Iframe von Google Maps, der die Adresse von %s anzeigt

en: Google maps iframe displaying the venue location map
de: Iframe von Google Maps, der die Lagekarte des Veranstaltungsortes anzeigt

en: Grid Color
de: Rasterfarbe

en: Happens
de: Passiert

en: Has %s
de: Hat %s

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
de: Veranstalter

[ctx: Header of the account details section shown when no account is loaded.]
en: %1$s Account Not Found
de: %1$s Konto Not Found

[ctx: Header of the disabled account details section when an account is disabled.]
en: %1$s Account Disabled
de: %1$s Konto Disabled

[ctx: Header of the error details section shown when an attempt to generate an API connection link fails.]
en: %1$s error:
de: %1$s Fehler:

[ctx: Header shown if no hosts are found before generating an API connection.]
en: No Hosts Found
de: Keine Hosts gefunden

en: Heading
de: Überschrift

en: Heading Color
de: Überschrift Farbe

en: Headings
de: Überschriften

en: Height
de: Höhe

en: Hide
de: Ausblenden

en: Hide %1$s
de: Blende %1$s aus

en: Hide Details
de: Verstecke Details

en: Hide Recurring %s
de: Verstecke wiederkehrende %s

en: Hide location search
de: Standortsuche ausblenden

en: Hide related events
de: Abhängige Veranstaltungen ausblenden

en: Hide this widget if there are no upcoming events
de: Verstecke dieses Widget wenn keine anstehenden Veranstaltungen vorhanden sind

en: Hide weekends on Week View
de: Wochenenden in der Wochenansicht ausblenden

en: Highlight Color:
de: Farbe zum Hervorheben:

en: Hooray!
de: Hurra!

en: Horizontal Layout
de: Horizontales Layout

[ctx: Host ID is missing error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Host ID is missing to access the API, please select a host from the dropdown and try again.
de: Die Zoom Host ID fehlt, um auf die API zuzugreifen. Bitte wählen Sie einen Host im Dropdown aus und versuche es erneut.

[ctx: Host ID is missing error message.]
en: The Zoom Host ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Host ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

en: Icon Color
de: Icon Farbe

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
de: Mit Events Calendar PRO kannst Du sehr einfach eine Veranstaltung erstellen. Hier sind einige grundlegende Informationen für Erstbenutzer, um durchzustarten:

en: Ignored
de: Ignoriert

en: Important note on Legacy Event Widget
de: Important note on Legacy Veranstaltung Widget

en: In
de: in

en: In a location
de: In der Nähe von

en: Inactive State
de: Inaktiver Zustand

en: Include
de: Einschließlich

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
de: Füge dieses Feld bei allen neuen Veranstaltungen in den Gutenberg Blockeditor ein

[ctx: Include virtual link in RSVP emails.]
en: Include link in %1$s emails
de: Include Link in %1$s emails

[ctx: Include virtual link in ticket emails.]
en: Include link in %1$s emails
de: Include Link in %1$s emails

[ctx: Invalid Facebook video url for autodetect error message.]
en: This is not a valid Facebook video URL. Please recheck the URL and try again.
de: Das ist keine gültige Facebook Video URL. Bitte prüfen Sie die URL und versuche es erneut.

en: Is
de: Ist

en: Is Not
de: Ist nicht

en: January
de: Januar

en: Join
de: Beitreten

en: Join Google Meet Call
de: Google Meet Call beitreten

en: Join Google Video
de: Google Video beitreten

en: Join Webex
de: Webex beitreten

en: Join Zoom Call
de: Zoom Call beitreten

en: Join Zoom Video
de: Zoom Video beitreten

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
de: und

en: July
de: Juli

en: June
de: Juni

en: Keyword
de: Suchbegriff

en: Kilometers
de: Kilometer

en: Label Color
de: Label Farbe

en: Label Typography
de: Beschriftung Typografie

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
de: Ganztägig

[ctx: Label for button to find the video source.]
en: Find
de: Suchen

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
de: Zeige %1s auf einer Karte an.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
de: %1s anzeigen.

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
de: Nächste bevorstehende Veranstaltung

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
de: Spezifische Veranstaltung

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
de: Farbe der Veranstaltungsleiste verwenden

[ctx: Label for the event archive email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
de: Zeige die E-Mail auf der %1$s-Einzelseite an

[ctx: Label for the event single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
de: Zeige die Telefonnummer auf der %1$s-Einzelseite an

[ctx: Label for the id of the Facebook page connected to the site.]
en: Page ID
de: Seiten ID

[ctx: Label for the link to set up an API integration in the event classic editor UI.]
en: Set up %1$s integration
de: %1$s Integration einrichten

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
de: Karten Pin

[ctx: Label for the name of the Facebook page connected to the site.]
en: Page Name
de: Seitenname

[ctx: Label for the organizer single email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
de: Zeige die E-Mail auf der %1$s-Einzelseite an

[ctx: Label for the organizer single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
de: Zeige die Telefonnummer auf der %1$s-Einzelseite an

[ctx: Label for video preview of the Smart URL/autodetect.]
en: Preview
de: Vorschau

[ctx: Label for virtual events YouTube channel id.]
en: YouTube Channel ID:
de: YouTube Kanal ID:

[ctx: Label for virtual events watch button, defaults to watch]
en: Label
de: Bezeichnung

[ctx: Label to connect an account to the Google API.]
en: Add Google Account
de: Google Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an account to the Microsoft API.]
en: Add Microsoft Account
de: Add Microsoft Konto

[ctx: Label to connect an account to the Webex API.]
en: Add Webex Account
de: Webex Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an account to the Zoom API.]
en: Add Zoom Account
de: Zoom Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an page to the Facebook Live API.]
en: Add Facebook Page
de: Facebook Seite hinzufügen

en: Labels
de: Beschriftungen

en: Last
de: Letzter

en: Latitude
de: Breitengrad

en: Legacy Event
de: Legacy Veranstaltung

en: Legacy Event (disabled)
de: Legacy Veranstaltung (disabled)

en: Limit result set to events with specific status.
de: Ergebnisliste auf Veranstaltungen with specific status beschränken.

en: Limit result set to events with tickets.
de: Ergebnisliste auf Veranstaltungen with Tickets beschränken.

en: Limit result set to series assigned to specific event post IDs.
de: Ergebnisliste auf series assigned to specific event post IDs beschränken.

en: Limit results to those matching a string.
de: Ergebnisse auf Einträge beschränken, die einer Zeichenkette entsprechen.

en: Link Color
de: Farbe Link

en: Link Typography
de: Link Typografie

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
de: Zurück zum Manager

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
de: In eine Einzelveranstaltung umwandeln

en: Link to Organizer Profile
de: Link to Veranstalter Profile

en: Link to Venue Profile
de: Link to Veranstaltungsort Profile

[ctx: Link to Virtual Event on the Ticket Email]
en: Virtual Event
de: Virtuelle Veranstaltung

en: List
de: Liste

en: List divider
de: Zeige Trenner

en: List ender
de: Listenende

en: List of events in Photo View
de: List of Veranstaltungen in Photo View

en: Loading...
de: Lädt..

en: Location
de: Standort

en: Longitude
de: Längengrad

[ctx: Lowercase plural name of the Series post type]
en: series
de: Serien

[ctx: Lowercase singular name of the Series post type]
en: series
de: Serien

[ctx: Lowercase version of the "virtual" term.]
en: virtual
de: virtuell

en: M j, Y @ G:i
de: d.m.Y um G:i

en: Map
de: Karte

en: Map of %1$s from %2$s
de: Karte von %1$s von %2$s

en: Map view events list
de: Veranstaltungsliste der Kartenansicht

en: Map view search distance limit
de: Entfernungslimit für Suche in Kartenansicht

en: Mar
de: Mrz

en: March
de: März

en: Match all
de: Alle passenden

en: Match any
de: Jedes passende

en: Max Width
de: Max. Breite

en: Maximum Events
de: Maximale Veranstaltungen

en: Maximum number of items to be returned in result set.
de: Maximale Anzahl der Elemente, die in der Ergebnisliste zurückgegeben werden.

en: May
de: Mai

[ctx: Message for a manually connected Google Meet.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Google Meet.
de: This meeting is manually connected to the Veranstaltung and changes to the Veranstaltung will not alter the Google Meet.

[ctx: Message for a manually connected Microsoft Meet.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Microsoft Meet.
de: This meeting is manually connected to the Veranstaltung and changes to the Veranstaltung will not alter the Microsoft Meet.

[ctx: Message for a manually connected Webex meeting or webinar.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Webex meeting.
de: This meeting is manually connected to the Veranstaltung and changes to the Veranstaltung will not alter the Webex meeting.

[ctx: Message for a manually connected Zoom meeting or webinar.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Zoom meeting.
de: This meeting is manually connected to the Veranstaltung and changes to the Veranstaltung will not alter the Zoom meeting.

[ctx: Message for a manually connected Zoom meeting or webinar.]
en: This webinar is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Zoom webinar.
de: This webinar is manually connected to the Veranstaltung and changes to the Veranstaltung will not alter the Zoom webinar.

[ctx: Message shown when an attempt to generate an API connection fails.]
en: We were not able to generate a %1$s link.
de: We were not able to generate a %1$s Link.

[ctx: Message to display for inline shortcodes when the event is private.]
en: %1$sYou must log in to access this content.%2$s
de: %1$sDu müssen sich anmelden, um auf diesen Inhalt zuzugreifen.%2$s

[ctx: Message to display when the %1$s account could not be loaded after being enabled.]
en: The %1$s Account access token could not be revoked.
de: Der Access Token des %1$s Kontos konnte nicht widerrufen werden.

[ctx: Message to display when the %1$s account could not be loaded after being enabled.]
en: There seems to be a problem with the connection to this %1$s account. Please refresh the connection.
de: There seems to be a problem with the connection to this %1$s Konto. Please refresh the connection.

en: Message to display when the countdown is complete.
de: Meldung, die angezeigt werden soll, wenn der Countdown beendet ist.

[ctx: Message when a Facebook Page is deleted from the options table.]
en: Facebook Page Deleted.
de: Facebook Seite Deleted.

[ctx: Meta box title for the Virtual Event controls]
en: Virtual Event
de: Virtuelle Veranstaltung

[ctx: Microsoft Host Email is missing error message.]
en: The Microsoft Host Email to access the API is missing.
de: Die Microsoft Host E Mail Adresse fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Microsoft Meet connected success message.]
en: Microsoft Meet successfully connected!
de: Microsoft Meet erfolgreich verbunden.

[ctx: Microsoft account loading error message.]
en: The Microsoft Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Microsoft Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen. Bitte versuche, das Konto in den Events API Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Microsoft account loading error message.]
en: The Microsoft Account to access to API could not be loaded.
de: Das Microsoft Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Microsoft autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Outlook Event URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte gib eine Outlook Event URL ein oder ändern Sie die ausgewählte Quelle.

en: Migration of Weekly recurrence or exclusion rules with an interval greater than 1 is not yet supported. Remove the %1$s or wait to migrate until a path is available.
de: Die Migration von wöchentlichen Wiederholungs- oder Ausschlussregeln mit einem Intervall größer als 1 wird noch nicht unterstützt. Entferne die %1$s oder warte mit der Migration, bis diese Funktion verfügbar ist.

en: Miles
de: Meilen

en: Mini Calendar
de: Mini Kalender

en: Mock Field 1
de: Testfeld 1

en: Mock Field 2
de: Testfeld 2

en: Mock Value 1
de: Testwert 1

en: Mock Value 2
de: Testwert 2

en: Monday
de: Montag

en: Month
de: Monat

en: Month Label Color
de: Farbe des Monatsetiketts

en: Month Label Typography
de: Monatsetiketten-Typografie

en: Month Separator
de: Monatstrennzeichen

en: Month View Events Per Day
de: Monatsansicht Veranstaltungen pro Tag

en: Monthly
de: Monatlich

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
de: Monatliche benutzerdefinierte Wiederholungen können keinen Strich für den Tag der Wiederholung haben.

en: Months
de: Monate

en: Most common exclusion type
de: Häufigster Ausschlusstyp

en: Most common recurrence type
de: Häufigster Wiederholungstyp

en: Move all events in this series to the Trash
de: Alle Veranstaltungen dieser Serie in den Papierkorb verschieben

en: Move all occurrences of this recurring event to the Trash
de: Alle Vorkommnisse dieser wiederkehrenden Veranstaltung in den Papierkorb verschieben

[ctx: Moved Online event status label]
en: Moved Online
de: Online verlegt

[ctx: Moved online label for filter bar to show moved online events.]
en: Show only moved online events
de: Show only moved online Veranstaltungen

en: Multi-day
de: Mehrtages

en: Navigation Arrows Color
de: Farbe der Navigationspfeile

en: Near
de: In der Nähe von

en: Never
de: Niemals

en: New %1$s %2$s Name
de: Neuer %1$s-%2$s-Name

en: New %s
de: Neu %s

en: Next
de: Nächste

en: Next %1$s
de: Nächste %1$s

en: Next Event
de: Nächste Veranstaltung

en: Next day
de: Nächster Tag

en: Next month
de: Nächster Monat

en: Next week
de: Nächste Woche

en: No
de: Nein

en: No %1$s.
de: Keine %1$s.

en: No %s found
de: Keine %s gefunden

en: No %s found in Trash
de: Kein %s im Papierkorb gefunden

en: No Default
de: Kein Standard

[ctx: No Google Event ID found for autodetect error message.]
en: No Google Event ID found. Please check your URL.
de: Keine Google Event ID gefunden. Bitte prüfen Sie Ihre URL.

[ctx: No Google Event link found for autodetect error message.]
en: No Google Event link found. Please check your URL.
de: Kein Google Event Link gefunden. Bitte prüfen Sie Ihre URL.

[ctx: No Google Meet found for autodetect error message.]
en: This Google Meet could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: This Google Meet could not be found in the selected Konto. Please select the associated Konto below and try again.

[ctx: No Microsoft Event link found for autodetect error message.]
en: No Microsoft Event link found. Please check your URL.
de: Kein Microsoft Event Link gefunden. Bitte prüfen Sie Ihre URL.

[ctx: No Microsoft Meet found for autodetect error message.]
en: This Microsoft Meet could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: Dieses Microsoft Meet konnte im ausgewählten Konto nicht gefunden werden. Bitte wählen Sie unten das zugehörige Konto aus und versuche es erneut.

[ctx: No Webex Meeting web link found for autodetect error message.]
en: No Webex Meeting web link found. Please check your web link URL.
de: Kein Webex Meeting Web Link found gefunden. Bitte prüfen Sie Ihre web link URL.

[ctx: No Webex meeting or webinar found for autodetect error message.]
en: This Webex meeting could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: This Webex meeting could not be found in the selected Konto. Please select the associated Konto below and try again.

[ctx: No Zoom meeting or webinar found for autodetect error message.]
en: This Zoom meeting could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: This Zoom meeting could not be found in the selected Konto. Please select the associated Konto below and try again.

[ctx: No Zoom meeting/webinar ID found for autodetect error message.]
en: No Zoom ID found. Please check your meeting URL.
de: Keine Zoom ID gefunden. Bitte überprüfen Sie Ihre Meeting URL.

en: No default set
de: Kein Standard gewählt

en: No events
de: Keine Veranstaltungen

en: No events are associated with this Series yet.
de: Mit dieser Serie sind noch keine Veranstaltungen verknüpft.

en: No events available to attach to a series.
de: Es sind keine Veranstaltungen verfügbar, die einer Serie zugeordnet werden können.

en: No events on this day.
de: Keine Veranstaltungen an diesem Tag.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
de: Diese Woche wurden keine Ergebnisse für %1$s in oder nahe <strong>"%2$s"</strong> gefunden. Versuche eine weitere Woche zu finden.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
de: Es wurden keine Veranstaltungen für %1$s in oder in der Nähe von <strong>"%2$s"</strong> gefunden.

en: No results were found for this week. %1$s
de: Es wurden keine Ergebnisse für diese Woche gefunden. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
de: Es wurden keine Ergebnisse für diese Woche gefunden. Bitte versuche eine andere Woche.

en: No saved organizers yet.
de: Bislang keine Veranstalter gespeichert.

en: No saved venues yet.
de: Bislang keine Veranstaltungsorte gespeichert.

en: None
de: Keine

en: Not
de: Nicht

en: Not an event post.
de: Keine Veranstaltung.

en: Note: the Day View only supports YYYY-MM-DD date formats as well as relative date formats like "yesterday", "today", "tomorrow", "+3 days", etc.
de: Hinweis: Die Tagesansicht unterstützt nur die Datumsformate JJJJ-MM-TT sowie relative Datumsformate wie "gestern", "heute", "morgen", "+3 Tage", etc.

en: Notes On Event Styling
de: Hinweise zum Styling von Veranstaltungen

en: Notes On Event View Styling
de: Hinweise zum Styling der Veranstaltungsansicht

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
de: Google empfiehlt eine Markierung, die nicht höher als 80 Pixel ist.

[ctx: Notice message for the forced deactivation of the Event Automator plugin after attempting to activate, and the plugin was merged to Events Pro.]
en: %1$s could not be activated. The %1$s functionality has been merged into %2$s. %3$sLearn More%4$s.
de: %1$s konnte nicht aktiviert werden. The %1$s Funktionalität wurde in %2$s. %3$sMehr erfahren%4$s.

[ctx: Notice message for the forced deactivation of the Event Automator plugin after updating Events Pro to the merged version.]
en: %1$s has been deactivated as it's now bundled into %2$s. %3$sLearn More%4$s.
de: %1$s wurde deaktiviert, da es jetzt in %2$s enthalten ist. %3$sMehr erfahren%4$s.

[ctx: Notice message for the forced deactivation of the Virtual Events plugin after attempting to activate, and the plugin was merged to Events Pro.]
en: %1$s could not be activated. The %2$s functionality has been merged into %3$s. %4$sLearn More%5$s.
de: %1$s konnte nicht aktiviert werden. The %2$s Funktionalität wurde in %3$s. %4$sMehr erfahren%5$s.

[ctx: Notice message for the forced deactivation of the Virtual Events plugin after updating Events Pro to the merged version.]
en: %1$s has been deactivated as it's now bundled into %2$s. %3$sLearn More%4$s.
de: %1$s wurde deaktiviert, da es jetzt in %2$s enthalten ist. %3$sMehr erfahren%4$s.

en: Notices
de: Notizen

en: Number of events to list below the mini calendar:
de: Anzahl der Veranstaltungen die im Minikalender aufgelistet werden sollen:

en: Number of events to show per day:
de: Anzuzeigende Anzahl der Veranstaltungen pro Tag:

en: Number of events to show:
de: Anzahl der anzuzeigenden Veranstaltungen:

en: Object Fit
de: Objekt einpassen

en: Oct
de: Okt

en: October
de: Oktober

en: On
de: am

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
de: Bei der Art des Countdowns geht es bei &#8220;Future Event&#8221; zum nächsten Event, nachdem das aktuelle Event gestartet wurde.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
de: Zur &#8220;Nächsten Veranstaltung&#8221; Countdown Typ, dieser Text erscheint nur, wenn keine Veranstaltungen zum Anzeigen vorhanden sind.

en: On and After
de: Am und nach

en: On and Before
de: Am und vor

en: On hover
de: Bei Hover

en: On the
de: am

en: Once
de: Einmal

en: One all day event on [single_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung am [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
de: Eine ganztägige Veranstaltung um [start_time] Uhr am [single_date]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
de: Ein Land pro Zeile im folgenden Format angeben, z.B.: <br>DE, Deutschland <br> AT, Österreich.

en: One event on [single_date] at [start_time]
de: Eine Veranstaltung um [start_time] Uhr am [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date]
de: Eine ganztägige Veranstaltung am [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
de: Eine mehrtägige Veranstaltung um [start_time] Uhr am [single_date]

en: One per line
de: Eine pro Zeile

en: Ongoing
de: Laufend

en: Only Featured Events
de: Nur hervorgehobene Veranstaltungen

[ctx: Only show virtual content to users with RSVPs.]
en: %1$s Attendees only
de: Nur Teilnehmende von %1$s

[ctx: Only show virtual content to users with tickets.]
en: %1$s Attendees only
de: %1$s Nur Teilnehmer

en: Opacity
de: Deckkraft

[ctx: Option to display Meeting link details in event.]
en: Meeting link with details
de: Meeting Link with details

[ctx: Option to embed video in event.]
en: Embed Video
de: Video einbetten

en: Options (one per line)
de: Optionen (eine pro Zeile)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
de: Hier ausgewählte Optionen überschreiben die Einstellungen von "Theme Allgemein" und "Globale Elemente"

en: Order sort attribute ascending or descending.
de: Sortierreihenfolge aufsteigend oder absteigend.

en: Organizer
de: Veranstalter

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
de: Entwurf des Veranstalters aktualisiert. <a target="_blank" href="%1$s">Vorschau Veranstalter</a>

en: Organizer published. <a href="%1$s">View organizer</a>
de: Veranstalter veröffentlicht. <a href="%1$s">Veranstalter anzeigen</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
de: Veranstalter geplant für: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Vorschau Veranstalter</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
de: Veranstalter übermittelt. <a target="_blank" href="%1$s">Zeige Vorschau</a>

en: Organizer updated. <a href="%1$s">View organizer</a>
de: Veranstalter aktualisiert. <a href="%1$s">Veranstalter anzeigen</a>

en: Other
de: Weitere Angaben

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
de: Anderenfalls kannst Du jetzt im Veranstaltungen-Menü Deine erste Veranstaltung erstellen.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
de: Unser oberstes Ziel ist Dir zu helfen und wenn möglich Dir Hilfestellung beim Anpassen zu geben. Wir können zwar nicht die Website für Dich erstellen und wir können nicht garantieren, dass jedes Theme oder Plugin sich zu 100% integrieren lässt, aber wir versuchen Dir die richtige Richtung zu zeigen und - als unser Kunde - zufriedenzustellen.

en: Parent %1$s %2$s
de: Übergeordnete %1$s-%2$s

en: Parent %1$s %2$s:
de: Übergeordnete %1$s-%2$s:

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
de: (Alle ansehen)

en: Past Event Background Color
de: Vergangene Veranstaltung Hintergrundfarbe

en: Pending
de: Ausstehend

en: Phone
de: Telefon

en: Phone Color
de: Telefon Farbe

en: Phone Typography
de: Telefon-Typografie

en: Phone number
de: Telefonnummer

en: Photo Background Color
de: Farbe Foto Hintergrund

en: Photo View
de: Foto Ansicht

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
de: Wähle einen Taxonomiebegriff

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
de: [Monat]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
de:  und

[ctx: Plugin name upgraded to version.]
en: The Events Calendar Pro to %1$s
de: Events Calendar Pro zu %1$s

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
de: Kategorien

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
de: kategorien

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
de: Kategorien

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
de: kategorien

[ctx: Plural name of the Series post type]
en: Series
de: Serien

en: Popup Date Switch Typography
de: Popup Datum Schalter Typografie

en: Popup Date Typography
de: Popup Datum Typografie

en: Postal Code
de: PLZ

en: Prev
de: Zurück

en: Preview Series
de: Serien-Vorschau

en: Previous
de: Vorherige

en: Previous %1$s
de: Vorherige %1$s

en: Previous month
de: Vorheriger Monat

en: Previous week
de: Vorherige Woche

en: Previous/Next Events
de: Vorherige/Nächste Veranstaltungen

en: Price
de: Preis

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
de: Tag

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
de: am

en: RFC 5988 Link header for pagination. Contains navigation links with relationships:
    				`rel="next"` for the next page (if not on last page),
    				`rel="prev"` for the previous page (if not on first page).
    				Header is omitted entirely if there's only one page
de: RFC 5988 Link header for pagination. Contains navigation links with relationships:
    				`rel="next"` for the next Seite (if not on last Seite),
    				`rel="prev"` for the previous Seite (if not on first Seite).
    				Header is omitted entirely if there's only one Seite

en: RSVP/Tickets
de: Reservierungen/Tickets

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
de: Reservierungen/Tickets sind im Vorschaumodus nicht verfügbar.

en: RSVPs
de: Zusagen

en: Radio
de: Radio-Button

en: Radio Buttons
de: Optionsfelder

en: Read about our plans for future features.
de: Lese über unsere Pläne für zukünftige Funktionen.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
de: Können wir loslegen? Der erste Schritt ist eine Migrationsvorschau.

en: Recurrence Count
de: Anzahl Wiederholungen

en: Recurrence Description
de: Beschreibung der Wiederholung

en: Recurrence Description:
de: Beschreibung der Serie:

en: Recurrence End Date
de: Enddatum der Wiederholung

en: Recurrence Rules
de: Wiederholungsregeln

en: Recurrence meta should not be empty.
de: Metadaten eines Serientermins dürfen nicht leer sein.

en: Recurrence pattern usage
de: Nutzung von Wiederholungsmustern

en: Recurrence patterns are not yet supported for %1$s with %2$s or %3$s.
de: Wiederholungsmuster werden für %1$s mit %2$s oder %3$s noch nicht unterstützt.

en: Recurrence patterns are not yet supported for events with tickets or RSVPs.
de: Wiederholungsmuster werden für Veranstaltungen mit Tickets oder RSVPs noch nicht unterstützt.

en: Recurring
de: Wiederholung

en: Recurring %1$s.
de: Wiederholende %1$s.

en: Recurring %s
de: Wiederkehrende %s

en: Recurring %s:
de: Wiederkehrende %s:

en: Recurring Event
de: Wiederholender Event

en: Recurring Event Day of Week
de: Wochentag der wiederkehrenden Veranstaltung

en: Recurring Event:
de: Wiederholender Event:

en: Recurring Events Active
de: Aktive wiederkehrende Veranstaltungen

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
de: Du kannst die Seite jetzt verlassen. Die Daten der wiederkehrenden Veranstaltung wird noch weiter im Hintergrund erzeugt.

en: Recurring event ends
de: Wiederkehrende Veranstaltung endet

en: Recurring event ends on this date
de: Wiederkehrende Veranstaltung endet an diesem Datum

en: Recurring event instances are still being created…
de: Wiederkehrende Veranstaltungsinstanzen werden noch erstellt…

en: Recurring events will be created this far in advance
de: Wiederkehrende Veranstaltungen werden bis hierher im Voraus erstellt

[ctx: Refreshes a Google account from the website.]
en: Refresh Google Account
de: Refresh Google Konto

[ctx: Refreshes a Microsoft account from the website.]
en: Refresh Microsoft Account
de: Refresh Microsoft Konto

[ctx: Refreshes a Webex account from the website.]
en: Refresh Webex Account
de: Refresh Webex Konto

[ctx: Refreshes a Zoom account from the website.]
en: Refresh Zoom Account
de: Zoom Konto aktualisieren

en: Related %s
de: Ähnliche %s

en: Related Events
de: Ähnliche Veranstaltungen

en: Related Events Settings
de: Verwandte Veranstaltungseinstellungen

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
de: Verwandte Veranstaltungen aus der Detailansicht entfernen (mit klassischem Editor)

[ctx: Removes a Google account from the website.]
en: Remove Google Account
de: Google Konto entfernen

[ctx: Removes a Microsoft account from the website.]
en: Remove Microsoft Account
de: Microsoft Konto entfernen

[ctx: Removes a Webex account from the website.]
en: Remove Webex Account
de: Webex Konto entfernen

[ctx: Removes a Zoom account from the website.]
en: Remove Zoom Account
de: Zoom Konto entfernen

[ctx: Removes a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Remove facebook page
de: Facebook Seite entfernen

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
de: Entfernt das Feld für die Ortssuche aus der Veranstaltungsleiste in allen Ansichten.

en: Repeat This Event
de: Diese Veranstaltung wiederholen

en: Replaces the default list.
de: Ersetzt die Standardliste.

[ctx: Resets the virtual settings]
en: Remove Virtual Settings
de: Remove Virtuell Settings

en: Restore Recurring Event
de: Wiederkehrende Veranstaltung wiederherstellen

en: Restore Series
de: Serie wiederherstellen

en: Restore all events in this series from the Trash
de: Alle Veranstaltungen dieser Serie aus dem Papierkorb wiederherstellen

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
de: Alle Vorkommen diese wiederkehrenden Veranstaltung aus dem Papierkorb wiederherstellen

en: Retrieve Series
de: Serie abrufen

en: Returns a list of series
de: Returns a list of Serie

en: Returns the list of series
de: Returns the list of Serie

en: Saturday
de: Samstag

[ctx: Save a Facebook App ID and App Secret.]
en: Save Facebook App
de: Facebook App speichern

[ctx: Save a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Update Facebook Page.
de: Update Facebook Seite.

en: Schedule multiple events
de: Mehrere Veranstaltungen planen

en: Search
de: Suche

en: Search %1$s %2$s
de: %1$s-%2$s durchsuchen

en: Search %s
de: Suche %s

en: Search events
de: Termine suchen

en: Second
de: Zweite

en: Section Header
de: Abschnittsüberschrift

en: Section header
de: Abschnittsüberschrift

[ctx: Section header for Address defaults]
en: Address
de: Adresse

en: Select a State
de: Bundesstaat wählen (nur USA!)

en: Select a Taxonomy Term
de: Wähle einen Taxonomy Terminus aus

en: Select an %1$s
de: Wähle ein %1$s

en: Select date.
de: Datum auswählen.

en: Sep
de: Sept

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
de: und

en: Series
de: Veranstaltungsserien

en: Series ends
de: Serie endet

en: Series ends on this date
de: Die Serie endet an diesem Datum

en: Series options
de: Optionen zur Serie

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
de: Veranstaltungsserie

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
de: Veranstaltungsserie:

en: Series:
de: Serien:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
de: Die Entfernung, welche die Standortsuche abdeckt, festlegen (finde Veranstaltungen mit Entfernung X im Umkreis des eingegebenen Veranstaltungsortes)

en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: Settings help text for finding a YouTube channel id.]
en: Click here to find channel ID
de: Klicken Sie hier, um die Kanal ID zu finden

[ctx: Settings help text for multiple Google accounts button]
en: Using multiple Google Accounts
de: Mehrere Google Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Google accounts.]
en: You need to connect your site to a Google account to be able to generate Google Meet links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Google Accounts.%3$s
de: Sie müssen Ihre Website mit einem Google Konto verbinden, damit Sie Google Meet Links für Ihre %1$s erzeugen können. %2$sLesen Sie mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Google Konten.%3$s

[ctx: Settings help text for multiple Microsoft accounts button]
en: Using multiple Microsoft Accounts
de: Mehrere Microsoft Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Microsoft accounts.]
en: You need to connect your site to a Microsoft account to be able to generate Microsoft Meeting links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Microsoft Accounts.%3$s
de: Sie müssen Ihre Website mit einem Microsoft Konto verbinden, damit Sie Microsoft Meeting Links für Ihre %1$s erzeugen können. %2$sLesen Sie mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Microsoft Konten.%3$s

[ctx: Settings help text for multiple Webex accounts button]
en: Using multiple Webex Accounts
de: Mehrere Webex Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Webex accounts.]
en: You need to connect your site to a Webex account to be able to generate Webex links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Webex Accounts.%3$s
de: Sie müssen Ihre Website mit einem Webex Konto verbinden, damit Sie Webex Links für Ihre %1$s erzeugen können. %2$sLesen Sie mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Webex Konten.%3$s

[ctx: Settings help text for multiple Zoom accounts button]
en: Using multiple Zoom Accounts
de: Mehrere Zoom Konten verwenden

en: Share:
de: Teilen:

en: Show
de: Anzeigen

en: Show Details
de: Zeige Details

en: Show Series title on event pages and calendar views
de: Serientitel auf Veranstaltungsseiten und Kalenderansichten anzeigen

en: Show all %1$s
de: Zeige alle %1$s

en: Show only %1$s
de: Zeige nur %1$s

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
de: Nur die nächste Veranstaltung jeder Serie anzeigen (betrifft nur Listenansichten).

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
de: Andere Veranstaltungen mit denselben Veranstaltungskategorien und/oder Tags anzeigen.

en: Show seconds?
de: Sekunden anzeigen?

en: Show to:
de: Sichtbar für:

[ctx: Show virtual content to all users.]
en: Everyone
de: Jedem

[ctx: Show virtual content to logged-in users only.]
en: Logged in users
de: Angemeldete Benutzer

[ctx: Show virtual events marker on calendar views.]
en: Show on calendar views
de: Sichtbar auf Kalenderansichten

[ctx: Show virtual events marker on single event page.]
en: Show on %1$s page
de: Sichtbar auf %1$s-Seite

[ctx: Show watch button or embed only at the start of the event.]
en: %1$s starts
de: %1$s startet

[ctx: Show watch button or embed only at the start of the event.]
en: Linked Button
de: Verlinkter Button

[ctx: Show watch button or embed when the event is published.]
en: %1$s is published
de: %1$s ist veröffentlicht

en: Show when:
de: Anzeigen, wenn:

en: Single Event
de: Einzelne Veranstaltung

en: Single Exception
de: Einmalige Ausnahme

en: Single Recurrence
de: Einmalige Wiederholung

en: Single Venue
de: Einzelner Veranstaltungsort

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
de: Kategorie

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
de: kategorie

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
de: Kategorie

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
de: kategorie

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
de: Serien

en: Sold out
de: Ausverkauft

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
de: Einige weitere Felddaten müssen aktualisiert werden (unglücklicherweise konnten diese nicht automatisch aktualisiert werden)

en: Sort collection by event attribute.
de: Sammlung nach Veranstaltung attribute sortieren.

en: Split the recurring event in two at this point, creating a new recurring event out of this and all subsequent events
de: Teilen die wiederkehrenden Veranstaltung an dieser Stelle in zwei Teile und erstelle eine neue wiederkehrenden Veranstaltung aus dieser und allen folgenden Veranstaltungen

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
de: Die Serie an dieser Stelle in zwei aufteilen und von dieser und allen nachfolgenden Veranstaltungen eine neue Serie erzeugen

en: Start Date
de: Anfangsdatum

en: State (US) Or Province (Int)
de: Staat (USA) oder Bundesland / Kanton (International)

en: Street
de: Straße

en: Subscribe to Calendar
de: Kalender abonnieren

en: Summary
de: Übersicht

en: Summary of %1$s from %2$s
de: Zusammenfassung von %1$s von %2$s

en: Sunday
de: Sonntag

en: Tag
de: Schlagwort

en: Tag Exclusion
de: Tag Ausschluss

en: Tags
de: Schlagwörter

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %1$sHere's how to find your license key%2$s, if you don't have it handy.
de: Bitte verwahren Deinen Lizenzschlüssel sicher auf. Er ist zwar nicht zur Nutzung des Plug-Ins notwendig, jedoch aber für Supportanfragen und Aktualisierungen der Software. %1$sHier sind die Informationen%2$s, um Deine Lizenzschlüssel zu finden.

[ctx: Tells user that URL cannot be embedded, and links to the WordPress oEmbed page for a list of embeddable sites.]
en: This video cannot be embedded because the source is not supported by %1$sWordPress oEmbed%2$s.
de: Dieses Video kann nicht eingebettet werden, weil die Quelle von %1$sWordPress oEmbed%2$s nicht unterstützt wird.

[ctx: Tells user the URL is embedded and to save to use that url.]
en: Success! Save your event to add this video.
de: Erfolg. Speichern Sie Ihre Veranstaltung, um dieses Video hinzuzufügen.

[ctx: Tells user the URL is used in the linked button and that it cannot be embedded, and links to the WordPress oEmbed page for a list of embeddable sites.]
en: This video cannot be embedded because the source is not supported by %1$sWordPress oEmbed%2$s. You can link to the video source with a button instead.
de: Dieses Video kann nicht eingebettet werden, weil die Quelle von %1$sWordPress oEmbed%2$s nicht unterstützt wird. Stattdessen können Sie mit einem Button zur Videoquelle verlinken.

en: Text Area
de: Textbereich

en: Text Color
de: Textfarbe

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
de: Danke, dass Du Events Calendar PRO gekauft hast! Modern Tribe dankt Dir ganz herzlich dafür. Wenn Du Hilfe mit Events Calendar PRO brauchst, bist Du hier genau richtig. Wir wollen Dir helfen, damit Dein Kalender grossartig wird... und wir hoffen, dass wir Dir mit den unten gegebenen Informationen dazu helfen können.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
de: Woche vom %s

en: The %1$s information is malformed from %2$s; data: %3$s
de: Die %1$s Information ist von %2$s missgebildet; Daten: %3$s

en: The %1$s post type(s) is not supported; supported post types are: %2$s
de: Der/die Beitragstyp(en) %1$s wird/werden nicht unterstützt; unterstützte Beitragstypen sind: %2$s

en: The %1$s required information is missing from %2$s; data: %3$s
de: Die %1$s erforderlichen Informationen fehlen in %2$s; Daten: %3$s

en: The Events Calendar Pro, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
de: The Events Calendar PRO, ein Premium Add-On für das Open Souce Plugin The Events Calendar (Voraussetzung), ermöglicht wiederkehrende Veranstaltungen, benutzerdefinierte Felder, Seiten für Veranstaltungsorte, neue Widgets und eine Basis für weitere Premium Funktionen.

[ctx: The Facebook App ID to use for Facebook Live.]
en: Enter your Facebook App ID.
de: Geben Sie Ihre Facebook App ID ein

[ctx: The Facebook App secret key to use for Facebook Live.]
en: Enter your Facebook App Secret.
de: Geben Sie Ihre Facebook App Secret ein

[ctx: The Google account added message.]
en: Google Account added for %1$s
de: Google Konto added for %1$s

[ctx: The Microsoft account added message.]
en: Microsoft Account added for %1$s
de: Microsoft Konto added for %1$s

en: The URL for the virtual event
de: Die URL für die virtuelle Veranstaltung

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
de: Dropdown-Hintergrundfarbe anzeigen

[ctx: The Webex Meeting password, prefixed by password label.]
en: Password: %1$s
de: Passwort: %1$s

[ctx: The Webex account added message.]
en: Webex Account added for %1$s
de: Webex Konto added for %1$s

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
de: Min.

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
de: Sek.

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
de: veranstalter

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
de: orte

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
de: Veranstalter

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
de: Veranstaltungsort

[ctx: The autodetect no url found message.]
en: No URL found.
de: Keine URL gefunden.

[ctx: The autodetect no video source found message.]
en: No video found. Please check the URL.
de: Kein Video gefunden. Bitte prüfen Sie die URL.

[ctx: The block editor message to display to confirm a user would like to delete the virtual settings.]
en: Are you sure you want to delete the virtual settings? 
    This will also delete any virtual event blocks for this event. 
    
    This operation cannot be undone.
de: Sind Sie sicher, dass Sie das machen möchten?

[ctx: The classic editor message to display to confirm a user would like to delete the virtual settings.]
en: Are you sure you want to delete the virtual settings? 
    
    This operation cannot be undone.
de: Sind Sie sicher, dass Sie das machen möchten?

en: The collection page number.
de: Seitennummer der Sammlung.

en: The current default address is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Adresse ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default city is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Stadt ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default country is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Land ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default organizer is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Veranstalter ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default phone is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Telefonnummer ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default postal code/zip code is: %1$s%2$s%3$s
de: Die aktuelle Standard PLZ ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default state/province is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Bundesland oder Region ist: %1$s%2$s%3$s

en: The current default venue is: %1$s%2$s%3$s
de: Der aktuelle Standardwert für Veranstaltungsort ist: %1$s%2$s%3$s

en: The data passed to the method is empty.
de: Die an die Methode übergebenen Daten sind leer.

[ctx: The days duration label]
en: days
de: Tage

[ctx: The default settings for YouTube Integration.]
en: Default Settings
de: Standardeinstellungen

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
de: Klicken um die aktuelle Woche auszuwählen

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
de: Diese Woche

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
de: Zeigt eine Liste der bevorstehenden Veranstaltungen an einem bestimmten Veranstaltungsort an.

en: The distance of the %s relative to the geolocation
de: Die Entfernung von %s relative to the geolocation relativ zur Geolokalisierung

[ctx: The end of the message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: to your site before you can add a Facebook video to an event.
de: mit Ihrer Website verbinden, bevor Sie ein Facebook Video zu einer Veranstaltung hinzufügen können.

en: The event definition, with Pro-specific properties
de: Die Definition der Veranstaltung mit Pro spezifischen Eigenschaften

[ctx: The event is missing error message for Zoom user validation.]
en: User validation failed because no event was found.
de: User validation failed because no Veranstaltung was found.

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
de: Die gewählte Veranstaltung und alle darauf folgenden Veranstaltungen dieser Terminserie werden in eine neue Terminserie aufgespalten, die du unabhängig von der ursprünglichen Terminserie bearbeiten kannst.

[ctx: The field label for the default YouTube channel ID]
en: Default YouTube Live Channel ID
de: Standard YouTube Live Kanal ID

[ctx: The field placeholder for the default YouTube channel ID]
en: Enter your YouTube Live ID
de: Geben Sie Ihre YouTube Live ID ein

en: The first four fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
de: Die ersten vier Felder akzeptieren Datumsformatoptionen, die über die PHP-Funktion %1$s bereitgestellt werden. <a href="%2$s" target="_blank">Schau' dir an, wie du dein eigenes Datumsformat erstellen kannst</a>.

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
de: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Tuesday]
en: T
de: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
de: M

en: The following recurring %1$s are now part of a new Series of the same name:
de: Die folgenden wiederkehrenden %1$s sind jetzt Teil einer neuen Serie mit demselben Namen:

en: The following recurring %1$s had multiple recurrence rules and were split into multiple recurring events with identical content. All of these %1$s are part of a new Series of the same name:
de: Die folgenden wiederkehrenden %1$s hatten mehrere Wiederholungsregeln und wurden in mehrere wiederkehrende Veranstaltungen mit identischem Inhalt aufgeteilt. Alle diese %1$s sind Teil einer neuen Serie mit demselben Namen:

en: The following recurring %1$s have multiple recurrence rules and will be split into multiple recurring %1$s with identical content. All of these %1$s will be part of a new Series of the same name:
de: Die folgenden wiederkehrenden %1$s haben mehrere Wiederholungsregeln und werden in mehrere wiederkehrende %1$s mit identischem Inhalt aufgeteilt. Alle diese %1$s werden Teil einer neuen Serie mit demselben Namen sein:

en: The following recurring %1$s will be part of a new Series of the same name:
de: Die folgenden wiederkehrenden %1$s werden Teil einer neuen Serie mit demselben Namen sein:

[ctx: The header for Microsoft Skype link in a ticket email.]
en: Join Skype Video
de: Skype Video beitreten

[ctx: The header for Microsoft Teams link in a ticket email.]
en: Join Teams Video
de: Teams Video beitreten

[ctx: The hours duration label]
en: hours
de: Stunden

[ctx: The label for the Webex Meeting password, followed by the password for an exported event.]
en: Webex Password: %1$s
de: Webex Passwort: %1$s

[ctx: The label for the Webex Meeting password, followed by the password.]
en: Password: %1$s
de: Passwort: %1$s

[ctx: The label for the admin UI control that allows removing an API integration from the event.]
en: Remove %1$s link
de: Remove %1$s Link

[ctx: The label for the admin UI control that allows removing the Zoom Meeting or Webinar link from the event.]
en: Remove Zoom link
de: Zoom Link entfernen

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
de: Zeige:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
de: Veranstaltung:

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: The label for the field to change the displayed text on countdown completion.]
en: Countdown Completed Text
de: Text für beendeten Countdown

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Featured Venue Widget.]
en: Generate JSON-LD data
de: Generiere JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
de: Generiere JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Month Widget.]
en: Generate JSON-LD data
de: Generiere JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Week View Widget.]
en: Generate JSON-LD data
de: Generiere JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
de: Stadt

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
de: Preis

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
de: Land

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
de: Veranstalter

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
de: Telefon

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
de: Staat (USA) oder Bundesland / Kanton (International)

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
de: Straße

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
de: Veranstaltungsort

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
de: Webseite

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
de: Postleitzahl

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
de: Filter zufügen:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
de: Blende dieses Widget aus, wenn es keine bevorstehenden Veranstaltungen gibt.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
de: Sekunden anzeigen?

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
de: Countdown bis:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
de: Veranstaltungsort:

[ctx: The label for the webex Meeting password, prefixed by password label.]
en: Password*: %1$s
de: Passwort: %1$s

[ctx: The label of Facebook Page to choose.]
en: Choose Page:
de: Seite auswählen:

[ctx: The label of an api accounts dropdown.]
en: Choose account:
de: Konto auswählen:

[ctx: The label of the button to link back to the settings to add an API account.]
en: Add your account on the settings page
de: Fügen Sie Ihr Konto auf der Einstellungsseite hinzu

[ctx: The label of the button to link back to the settings to enable an API account.]
en: Enable your account on the settings page
de: Aktivieren Sie Ihr Konto auf der Einstellungsseite

[ctx: The label of the button to link back to the settings to refresh an API account.]
en: Refresh your account on the settings page
de: Aktualisiere Ihr Konto auf der Einstellungsseite

[ctx: The label of the button to try and generate an connection again.]
en: Try again
de: Erneut versuchen

[ctx: The label of the link to setup Facebook Live.]
en: Set up Facebook Live
de: Facebook Live einrichten

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Google Meet.]
en: Generate Google Link
de: Google Link erzeugen

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Microsoft Meet.]
en: Generate Microsoft Link
de: Microsoft Link erzeugen

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Webex Meeting.]
en: Generate Webex Link
de: Webex Link erzeugen

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Zoom Meetings or Webinars.]
en: Generate Zoom Link
de: Zoom Link erzeugen

[ctx: The label of the video source option.]
en: Search for video or meeting link
de: Nach Video oder Meeting Link suchen

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
de: Eine Serie erstellen oder suchen

[ctx: The label to choose an API account.]
en: Choose account:
de: Konto auswählen:

[ctx: The label to choose the Smart URL/autodetect source.]
en: Video source:
de: Videoquelle:

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
de: Wähle einen Veranstaltungsort.

[ctx: The label to disable Facebook JS sdk.]
en: Disable Facebook JS SDK for Facebook Video
de: Facebook JS SDK für Facebook Videos deaktivieren

[ctx: The label used to designate the account of a Google Meet.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Microsoft Meet.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Webex Meeting.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the next step after selecting an API Account.]
en: Next
de: Weiter

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Google Meet.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Microsoft Meet.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Webex Meeting.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Create
de: Erstellen

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
de: Der Längen- und Breitengrad des Veranstaltungsortes konnte nicht ermittelt werden. Das tägliche Google Maps API Limit wurde erreicht. %1$s

en: The latitude of the %s
de: Der Breitengrad von %s

en: The latitude of the event
de: Der Breitengrad von event

en: The latitude of the venue
de: Der Breitengrad von venue

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Google account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte prüfen Sie Ihre Kontoverbindung.

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Microsoft account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte prüfen Sie Ihre Kontoverbindung.

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Webex account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte prüfen Sie Ihre Kontoverbindung.

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Zoom account is found.]
en: your account connection.
de: deine Kontoverbindung.

[ctx: The link label to get the Facebook App ID.]
en: How to find your Facebook App ID.
de: So findest Sie die Facebook App ID.

[ctx: The link label to get the Facebook page/group ID.]
en: How to find your Facebook page/group ID.
de: So findest Sie die Facebook Seiten oder Gruppen ID.

[ctx: The link text in message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: connect a Facebook App
de: eine Facebook App verbinden

[ctx: The local id for the facebook page is missing error message.]
en: The local id to save the Facebook Page is missing.
de: Die lokale ID zum Speichern der Facebook Seite fehlt.

en: The longitude of the %s
de: Der Längengrad von %s

en: The longitude of the event
de: Der Längengrad von event

en: The longitude of the venue
de: Der Längengrad von venue

[ctx: The lowercase "or" label used to offer the creation of a Zoom Meetings or Webinars API link.]
en: or
de: oder

en: The maximum number of events this widget should show.
de: Die maximale Anzahl der Veranstaltungen, die dieses Widget anzeigen soll.

[ctx: The message about how the Webex meeting password displays.]
en: Webex meeting password will display based on the Virtual "Show to" settings.
de: Webex meeting password will display based on the Virtuell "Show to" settings.

[ctx: The message after a Facebook app id and secret did not save successfully.]
en: The Facebook App was not saved.
de: Die Facebook App wurde nicht gespeichert.

[ctx: The message after a Facebook app id and secret have been saved.]
en: The Facebook App was successfully saved.
de: Die Facebook App wurde erfolgreich gespeichert.

[ctx: The message after a YouTube channel ID has been deleted from the Website.]
en: The YouTube channel ID was successfully deleted.
de: Die YouTube Kanal ID wurde erfolgreich gelöscht.

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
de: Dies ist ein einmaliges Vorkommen. Um die Wiederholungsregeln zu ändern, gehe bitte zu %1$s.

[ctx: The message for smart url/autodetect when there are no valid api accounts.]
en: No Zoom account detected. Your link will still work if valid, but to access additional features, please
de: No Zoom Konto detected. Your Link will still work if valid, but to access additional features, please

[ctx: The message reporting a Facebook API unexpected response code, placeholders are the codes.]
en: Facebook API response is not the expected one, expected %1$s, received %2$s. Please, try again in a minute.
de: Die Facebook API Antwort entspricht nicht der erwarteten. Erwartet %1$s, erhalten %2$s. Bitte versuche es in einer Minute erneut.

[ctx: The message reporting an API unexpected response code, placeholders are the AP name and the codes.]
en: %1$s API response is not the expected one, expected %2$s, received %3$s. Please, try again in a minute.
de: %1$s API Antwort entspricht nicht der erwarteten. Erwartet %2$s, erhalten %3$s. Bitte versuche es in einer Minute erneut.

[ctx: The message shown if no hosts are found before generating an API connection.]
en: The %1$s account could not load any hosts, please follow the link to refresh your account and try again.
de: Das %1$s Konto konnte keine Hosts laden. Bitte folge dem Link, um Ihr Konto zu aktualisieren, und versuche es erneut.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Google API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Sie sind nicht berechtigt, das zu tun.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Microsoft API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Sie sind nicht berechtigt, das zu tun.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Webex API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Sie sind nicht berechtigt, das zu tun.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Zoom API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this
de: Sie sind nicht berechtigt, das zu tun

[ctx: The message to complete the Facebook setup.]
en: No connected Facebook Pages found. You must connect a Facebook App to your site before you can add Facebook Live videos to events.
de: Keine verbundenen Facebook Seiten gefunden. Sie müssen eine Facebook App mit Ihrer Website verbinden, bevor Sie Facebook Live Videos zu Veranstaltungen hinzufügen können.

[ctx: The message to display before a user attempts to refresh a %1$s account connection.]
en: Before refreshing the connection, make sure you are logged into the %1$s account in this browser.
de: Bevor Sie die Verbindung aktualisierst, stellen Sie sicher, dass Sie in diesem Browser im %1$s Konto angemeldet sind.

[ctx: The message to display if a Facebook Page could not obtain an access token.]
en: Unable to capture the Facebook page’s access token. Please verify your Facebook app credentials. The attempt failed with error
de: Der Access Token der Facebook Seite konnte nicht erfasst werden. Bitte prüfen Sie Ihre Facebook App Zugangsdaten. Der Versuch ist fehlgeschlagen mit Fehler

[ctx: The message to display if a Facebook user could not obtain an extended access token.]
en: The attempt to get an extended Facebook user access token failed with error
de: Der Versuch, einen erweiterten Facebook User Access Token zu erhalten, ist fehlgeschlagen mit Fehler

[ctx: The message to display if a YouTube channel ID could not be deleted.]
en: The YouTube channel ID could not be deleted.
de: Die YouTube Kanal ID konnte nicht gelöscht werden.

[ctx: The message to display if no Facebook page wrap found.]
en: No Facebook Page data found.
de: No Facebook Seite data found.

[ctx: The message to display if no connection is established to the Facebook sdk.]
en: The Facebook Page could not be connected to your site, please try again.
de: Die Facebook Seite konnte nicht mit Ihrer Website verbunden werden. Bitte versuche es erneut.

[ctx: The message to display if no local id is found when trying to authorize a facebook page.]
en: The local id for the Facebook is not set.
de: Die lokale ID für Facebook ist nicht gesetzt.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a %1$s account.]
en: Are you sure you want to delete this %1$s connection? This operation cannot be undone. Existing meetings tied to this account will not be impacted.
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese %1$s Verbindung löschen möchten? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden. Vorhandene Meetings, die mit diesem Konto verknüpft sind, bleiben unberührt.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a YouTube channel ID.]
en: Are you sure you want to delete your default YouTube channel ID?
de: Sind Sie sicher, dass Sie Ihre Standard YouTube Kanal ID löschen möchten?

[ctx: The message to display to confirm a user would like to remove an API connection from an event.]
en: Are you sure you want to remove the %1$s meeting from this event? This operation cannot be undone.
de: Sind Sie sicher, dass Sie das %1$s Meeting von dieser Veranstaltung entfernen möchten? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: The message to display to confirm clear Facebook Page's access token.]
en: Are you sure you want to clear the access token? Clearing it will disconnect any upcoming virtual events using this Facebook Page until you authorize the page again.
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Access Token löschen möchten? Wenn Sie ihn löschst, werden alle kommenden virtuellen Veranstaltungen mit dieser Facebook Seite getrennt, bis Sie die Seite erneut autorisierst.

[ctx: The message to display to confirm when deleting a Facebook Page.]
en: Are you sure you want to delete the Facebook Page? Deleting it will disconnect any upcoming virtual events using this Facebook Page.
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Facebook Seite löschen möchten? Wenn Sie sie löschst, werden alle kommenden virtuellen Veranstaltungen mit dieser Facebook Seite getrennt.

[ctx: The message to display when an API account is disabled.]
en: The %1$s account is disabled on your website, please use the link to go to the API settings and activate it.
de: Das %1$s Konto ist auf Ihrer Website deaktiviert. Bitte nutze den Link zu den API Einstellungen und aktivieren Sie es.

[ctx: The message to display when an API account is not found.]
en: The %1$s account is not found on your website, please use the link and add back the account to your site.
de: Das %1$s Konto wurde auf Ihrer Website nicht gefunden. Bitte nutze den Link und fügen Sie das Konto wieder zu Ihrer Website hinzu.

[ctx: The name of the Countdown Widget.]
en: Events Countdown
de: Veranstaltungs-Countdown

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
de: %1$s der Woche

[ctx: The name of the Featured Venue.]
en: Events Featured Venue
de: Hervorgehobener Veranstaltungsort

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
de: %1$s Kalender

[ctx: The name of the autodetect source.]
en: Microsoft (Teams and Skype)
de: Microsoft (Teams und Skype)

[ctx: The name of the online meeting provider for Microsoft API.]
en: Skype (business)
de: Skype geschäftlich

[ctx: The name of the online meeting provider for Microsoft API.]
en: Skype (personal)
de: Skype privat

[ctx: The name of the video source.]
en: Microsoft (Teams and Skype)
de: Microsoft (Teams und Skype)

[ctx: The no Microsoft meeting provider is selected error message.]
en: No Microsoft meeting provider selected, please choose an available meeting provider.
de: Kein Microsoft Meeting Anbieter ausgewählt. Bitte wählen Sie einen verfügbaren Meeting Anbieter aus.

en: The number of events per page on the List, Photo, and Map Views. Does not affect other views.
de: Anzahl der Veranstaltungen pro Seite in der Listen, Foto und Kartenansicht. Andere Ansichten sind nicht betroffen.

en: The number of events to display per page day in month view. Defaults to the value set in Events > Settings.
de: Die Anzahl der Veranstaltungen, die pro Seitentag in der Monatsansicht angezeigt werden sollen. Standardmäßig wird der unter Veranstaltungen > Einstellungen eingestellte Wert verwendet.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
de: Die Anzahl der Veranstaltungen, die pro Seite in der Listen-, Karte-, Foto- und Übersicht-Ansicht angezeigt werden.

en: The occurrence ID of the event, if the event is a recurring event occurrence
de: Die Occurrence ID der Veranstaltung, falls es sich um ein Vorkommen einer wiederkehrenden Veranstaltung handelt

[ctx: The option to remove end times for map view.]
en: Map view
de: Kartenansicht

[ctx: The option to remove end times for photo view.]
en: Photo view
de: Fotoansicht

[ctx: The option to remove end times for summary view.]
en: Summary view
de: Zusammenfassungsansicht

[ctx: The option to remove end times for week view.]
en: Week view
de: Wochenansicht

[ctx: The placeholder for the Facebook Page name.]
en: Enter a Facebook Page Name
de: Geben Sie a Facebook Page Name

[ctx: The placeholder for the Facebook page id.]
en: Enter a Facebook Page ID
de: Geben Sie a Facebook Page ID

[ctx: The placeholder for the dropdown to choose the virtual Smart URL/autodetect source.]
en: Choose a video source:
de: Wählen Sie eine Videoquelle:

[ctx: The placeholder for the dropdown to choose the virtual video source.]
en: Choose Video Source
de: Videoquelle auswählen

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a Facebook Page.]
en: Select a Facebook Page
de: Select a Facebook Seite

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a host.]
en: Select a Host
de: Einen Host auswählen

[ctx: The placeholder for the dropdown to select an API account.]
en: Select an Account
de: Ein Konto auswählen

[ctx: The placeholder for the dropdown to select an account.]
en: Select an Account
de: Ein Konto auswählen

[ctx: The placeholder for the multiselect to select alternative hosts.]
en: Add Alternative hosts
de: Alternative Hosts hinzufügen

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
de: Jahre

en: The post %1$d is missing the %2$s meta key.
de: Im Beitrag %1$d fehlt der Metaschlüssel %2$s.

[ctx: The prefix of a message reporting a %1$s API communication error, the placeholder is for the error.]
en: Error while trying to communicate with %1$s API: %2$s. Please try again in a minute.
de: Fehler bei der Kommunikation mit der %1$s API: %2$s. Bitte versuche es in einer Minute erneut.

[ctx: The prefix of a message reporting a Facebook API communication error, the placeholder is for the error.]
en: Error while trying to communicate with Facebook API: %1$s. Please try again in a minute.
de: Fehler bei der Kommunikation mit der Facebook API: %1$s. Bitte versuche es in einer Minute erneut.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be deleted because it contains one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
de: Diese Serie kann nicht gelöscht werden, da sie mindestens eine wiederkehrende Veranstaltung enthält. Löschen Sie die zugehörigen wiederkehrenden Veranstaltungen oder weisen Sie sie einer anderen Serie zu.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be deleted because they contain one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
de: Die folgenden Serien können nicht gelöscht werden, da sie mindestens eine wiederkehrende Veranstaltung enthält. Löschen Sie die zugehörigen wiederkehrenden Veranstaltungen oder weisen Sie sie einer anderen Serie zu.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be trashed because it contains one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
de: Diese Serie kann nicht gelöscht werden, da sie mindestens eine wiederkehrendes Veranstaltung enthält. Löschen Sie die zugehörigen wiederkehrenden Veranstaltungen oder weisen Sie sie einer anderen Serie zu.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be trashed because they contain one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
de: Die folgenden Serien können nicht gelöscht werden, da sie mindestens eine wiederkehrende Veranstaltung enthält. Löschen Sie die zugehörigen wiederkehrenden Veranstaltungen oder weisen Sie sie einer anderen Serie zu.

[ctx: The refresh message for a Google account.]
en: Google connection refreshed for %1$s
de: Google Verbindung für %1$s aktualisiert

[ctx: The refresh message for a Microsoft account.]
en: Microsoft connection refreshed for %1$s
de: Microsoft Verbindung für %1$s aktualisiert

[ctx: The refresh message for a Webex account.]
en: Webex connection refreshed for %1$s
de: Webex Verbindung für %1$s aktualisiert

[ctx: The refresh message if the account exists.]
en: Zoom Account added for %1$s
de: Zoom Konto für %1$s hinzugefügt

[ctx: The refresh message if the account exists.]
en: Zoom connection refreshed for %1$s
de: Zoom Verbindung für %1$s aktualisiert

en: The request body for the event endpoint, with Pro-specific properties
de: Der Request Body für den event Endpoint, with Pro-specific properties

en: The request body for the venue endpoint, with Pro-specific properties
de: Der Request Body für den venue Endpoint, with Pro-specific properties

en: The requested page was not found
de: Die Anfrageed page was not found

[ctx: The screen reader text of the label for the Facebook Page name.]
en: Enter a Facebook Page name.
de: Geben Sie a Facebook Page name.

[ctx: The screen reader text of the label for the Facebook page id.]
en: Enter a Facebook Page ID.
de: Geben Sie a Facebook Page ID.

[ctx: The settings for YouTube Integration for an event.]
en: Video Settings
de: Video Einstellungen

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
de: Jahr

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: No connected Facebook Pages found. You must
de: Keine verbundenen Facebook Seiten gefunden. Sie müssen

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Google account found.]
en: No Google account found.
de: No Google Konto found.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Microsoft account found.]
en: No Microsoft account found.
de: No Microsoft Konto found.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Webex account found.]
en: No Webex account found.
de: No Webex Konto found.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Zoom account found.]
en: No connected Zoom account found. Your link will still work if it is valid, but to integrate with Zoom, check
de: No connected Zoom Konto found. Your Link will still work if it is valid, but to integrate with Zoom, check

[ctx: The status of the Page's access token.]
en: Connected
de: Verbunden

[ctx: The status of the Page's access token.]
en: Not Connected
de: Nicht verbunden

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience an issue, try switching to a basic WordPress theme and deactivate related plugins.
de: Der Style dieses Widgets wird häufig von Deinem Theme und Plugins beeinflusst. Wenn Du ein Problem hast, wechsle Du zu einem einfachen WordPress-Theme und deaktiviere die entsprechenden Plugins.

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
de: %1$d Vorkommnisse dieser Veranstaltung wurden aktualisiert. Du wirst zu der Veranstaltung am %2$s weitergeleitet.

[ctx: The text for the vertical layout option.]
en: Vertical
de: Vertikal

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
de: Karte

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
de: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
de: Zusammenfassung

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
de: Veranstaltungsort

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
de: Woche

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
de: die Adresse des Veranstaltungsortes aktualisieren oder Breiten- und Längengrade verwenden

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
de: erneut versuchen

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
de: Veranstaltungsserie:

[ctx: The title for the calendar embed iframe.]
en: Calendar Embed Iframe
de: Kalender Einbettung als Iframe

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
de: Anzeige:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
de: Filter:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
de: Events Calendar

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
de: Wiederkehrende Veranstaltung aktualisiert

[ctx: The tooltip for the option to disable the Facebook JS SDK.]
en: Disable the Facebook JS SDK script for single events on the frontend. This may be necessary to prevent conflicts with other Facebook plugins or scripts.
de: Disable the Facebook JS SDK script for single Veranstaltungen on the frontend. This may be necessary to prevent conflicts with other Facebook plugins or scripts.

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
de: Schließen

en: The total number of pages for the request.
de: Gesamtzahl der Seiten für die Anfrage.

en: The total number of series matching the request.
de: The total number of Serie matching the request.

en: The venue definition, with Pro-specific properties
de: Die Definition des Veranstaltungsorts mit Pro spezifischen Eigenschaften

en: The video source for the virtual event
de: Die Videoquelle für die virtuelle Veranstaltung

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
de: Es ist ein Fehler aufgetreten, als versucht wurde die Geolocation Informationen des Veranstaltungsortes abzurufen: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
de: Die Suche ergab keine Ergebnisse für <strong>"%s"</strong> in dieser Woche.

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
de: Diese Änderungen betreffen diese %1$s und alle folgenden %2$s

en: These operations are introduced by Events Pro.
de: Diese Operationen werden durch Events Pro hinzugefügt.

en: Third
de: Dritte

en: This %1$s
de: Diese %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
de: Diese %1$s hat keine zuweisbare Adresse.

en: This %1$s is part of a %2$sSeries%3$s with %4$d total %5$s through %6$s.
de: Diese %1$s ist Teil einer %2$sSerie%3$s mit %4$d insgesamt %5$s Veranstaltungen durch %6$s.

en: This action cannot be undone.
de: Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: This and following %1$s
de: Dies und die folgenden %1$s

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
de: Dieser Block zeigt verwandteVeranstaltungen basierend auf den von Ihnen ausgewählten Tags und Kategorien an. Bitte fügen Sie Tags und Kategorien hinzu, um verwandte Veranstaltungen anzuzeigen, und stellen Sie sicher, dass Sie mehr Veranstaltungen für diese Tags und Kategorien haben.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
de: Diese benutzerdefinierte Wiederholungsregel wurde in einem anderen Kalendersystem erstellt
    
      und kann nicht bearbeitet werden. Wählen Sie eine andere Option aus, um eine neue Regel zu erstellen.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
de: Diese benutzerdefinierte Wiederholungsregel wurde in einem anderen Kalendersystem erstellt und kann nicht bearbeitet werden. Wähle eine andere Option, um eine neue Regel zu erstellen.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
de: Die Wiederholungsregeln dieser Veranstaltung wurden im Blockeditor erstellt. Für weitere Änderungen verwende bitte den Blockeditor.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
de: Dies ist eine einmalige Veranstaltung. Um Wiederholungsregeln zu ändern, gehen Sie zu %1$s.

en: This section contains information on the Events Calendar PRO Plugin.
de: Dieser Bereich enthält Informationen über das Events Calendar PRO-Plugin.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
de: Diese Einstellung wird auf alle Veranstaltungsorte angewendet, die zu der Veranstaltung gehören.

en: Thumbnail
de: Vorschaubild

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Time
de: Zeit

en: Time Separator
de: Zeittrennzeichen

en: Time Tag
de: Zeit-Tag

en: Times:
de: Zeiten:

en: Title
de: Titel

[ctx: Title for video source.]
en: Video or Meeting Link URL
de: URL für Video oder Meeting Link

en: Title:
de: Titel:

en: To
de: bis

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
de: Aktivieren um eine bessere Kontrolle über Daten, erweiterte Sicherheitsverbesserungen und Leistungssteigerung zu ermöglichen.

en: To begin using Events Calendar Pro, please install the latest version of
de: Um Events Calendar PRO nutzen zu können, installiere bitte vorher die neueste Version von

en: Today Button
de: Heute-Schaltfläche

en: Toggle multiday %s
de: Mehrtägig umschalten %s

en: Trash Recurring %1$s
de: Wiederkehrende %1$s löschen

en: Trash Recurring Event
de: Wiederkehrende Veranstaltung löschen

en: Trash Series
de: Serie in Papierkorb legen

en: Trashed
de: Gelöscht

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Type of Event:
de: Art der Veranstaltung:

en: Type:
de: Typ:

en: Type: %s %s
de: Eingeben: %s %s

en: Typography
de: Typografie

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
de: Leider ist ein Fehler bei der Verarbeitung der wiederkehrenden  Veranstaltungen aufgetreten. Bitte lade die Seite neu und versuche es erneut.

en: Unique recurring count
de: Einzigartige Wiederholungszahl

en: Upcoming
de: Demnächst

en: Update %1$s %2$s
de: %1$s-%2$s aktualisieren

en: Update this Series to add the selected events:
de: Aktualisiere diese Serie, um die ausgewählten Veranstaltungen hinzuzufügen:

en: Upgrade your recurring events.
de: Aktualisiere Deine wiederkehrenden Veranstaltungen.

en: Use Default View
de: Standardansicht benutzen

en: Use a custom list of countries
de: Benutzerdefinierte Länderliste verwenden

en: Use a search keyword to only show matching events.
de: Einen Suchbegriff verwenden um nur passende Veranstaltungen anzuzeigen.

en: Use date:
de: Nutze Datum:

en: Use in Block Editor
de: Im Blockeditor benutzen

en: Use latitude + longitude
de: Benutze Breite + Länge

en: Use pattern:
de: Nutze Muster:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
de: Nutze dieses Feld, um die automatische generierte Beschreibung für die wiederkehrende Veranstaltung zu überschreiben

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
de: Tag

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
de: Tage

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
de: Monat

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
de: Monat(e)

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
de: Woche

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
de: Wochen

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
de: Jahr

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
de: Jahre

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
de: fünften %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
de: ersten %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
de: vierten %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
de: letzten %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
de: zweiten %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
de: dritten %1$s

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %1$spremium support forums%2$s. Unlike at the %3$sWordPress.org support forum%4$s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
de: Kunden, welche eine Events Calendar PRO Lizenz erworben haben, erhalten Zugriff auf unser %1$sPremium Hilfe Forum%2$s. Im Gegensatz zum %3$sWordpress Hilfe Forum%4$s, bei welchem unsere Unterstützung auf das Identifizieren und Beheben von Fehlern beschränkt ist, haben wir für PRO Nutzer ein dediziertes Hilfe-Team. Dieses unterstützt sie werktags und in der Regel innerhalb von 24 Stunden.

en: Using Exclusion Rules
de: Ausschlussregeln verwenden

en: Using custom Google Maps key
de: Eigenen Google Maps Key verwenden

en: Venue
de: Ort

en: Venue Details
de: Veranstaltungsort Details

en: Venue Latitude
de: Ort Breitengrad

en: Venue Longitude
de: Ort Längengrad

en: Venue Overwrite Coordinates
de: Überschreiben der Veranstaltungsort Koordinaten

en: Venue Title
de: Titel Veranstaltungsort

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
de: +%d weitere

[ctx: Venue defaults section header]
en: Venue
de: Veranstaltungsort

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%1$s">Preview venue</a>
de: Entwurf des Veranstaltungsortes aktualisiert. <a target="_blank" href="%1$s">Zeige Vorschau</a>

en: Venue location map
de: Karte des Veranstaltungsortes

en: Venue published. <a href="%1$s">View venue</a>
de: Veranstaltungsort veröffentlicht. <a href="%1$s">Zeige Veranstaltungsort</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
de: Veranstaltungsort geplant für : <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Zeige Vorschau</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview venue</a>
de: Veranstaltungsort übermittelt. <a target="_blank" href="%1$s">Zeige Vorschau</a>

en: Venue updated. <a href="%1$s">View venue</a>
de: Veranstaltungsort aktualisiert. <a href="%1$s">Zeige Veranstaltungsort</a>

en: Venue:
de: Ort:

en: Vertical Layout
de: Vertikales Layout

en: Video Embed
de: Video einbetten

en: View
de: Ansicht

en: View %s
de: %s ansehen

en: View %s Details
de: Zeige %s Details

en: View All Add-Ons
de: Alle Add-Ons anzeigen

en: View More
de: Mehr anzeigen

en: View Options
de: Anzeige-Optionen

en: View Selector
de: Ansicht Selektor

en: View Series
de: Serien betrachten

en: View Start Date
de: Zeige Startdatum

en: View more %1$s at %2$s.
de: Zeige mehr %1$s am %2$s.

en: Virtual
de: Virtuell

en: Virtual %1$s
de: Virtuell %1$s

en: Virtual %1$s will be indexed on Google as online %1$s.
de: Virtuelle %1$s wird von Google als online %1$s indiziert.

en: Virtual Event
de: Virtuelle Veranstaltung

en: Virtual Event Details
de: Virtuell Veranstaltung Details

en: Virtual Event Label:
de: Bezeichnung der virtuellen Veranstaltung:

en: Virtual Events
de: Virtuelle Veranstaltungen

en: Watch Button
de: Anzeigen Button

en: We need to update the additional field data for some of your events.
de: Die weiteren Felddaten für einige Deiner Veranstaltungen müssen aktualisiert werden.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
de: Wir empfehlen ein Seitenverhältnis von 16:9 für Vorschaubilder.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
de: Wir verwenden die Google Maps API, um diese Informationen zu erhalten. Dies kann eine Weile dauern (ca. 1 Minute pro 200 Veranstaltungsorte).

en: We'll scan all existing %1$s and let you know what to expect from the migration process. You'll also get an idea of how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
de: Wir scannen alle vorhandenen %1$s und teilen Dir mit, was Du bei der Migration zu erwarten hast. Du erhältst auch eine Vorstellung davon, wie lange die Migration dauern wird. Die Vorschau läuft im Hintergrund, sodass Du Deine Website weiterhin nutzen können.

[ctx: Webex Host Email is missing error message.]
en: The Webex Host Email to access the API is missing.
de: Die Webex Host E Mail Adresse fehlt, um auf die API zuzugreifen.

en: Webex Password
de: Webex Passwort

[ctx: Webex account loading error message.]
en: The Webex Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Webex Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen. Bitte versuche, das Konto in den Events API Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Webex account loading error message.]
en: The Webex Account to access to API could not be loaded.
de: Das Webex Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Webex all day error message.]
en: The Webex API does not support all day events, please set a start date and end date with time for both.
de: Die Webex API unterstützt keine ganztägigen Veranstaltungen. Bitte setze für Start und Ende ein Datum mit Uhrzeit.

[ctx: Webex autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Webex meeting URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte gib eine Webex meeting URL ein oder ändern Sie die ausgewählte Quelle.

[ctx: Webex meeting/webinar connected success message.]
en: Webex meeting successfully connected!
de: Webex Meeting erfolgreich verbunden.

[ctx: Webex no duration error message.]
en: To create an event please set the event end time at least 10 minutes from the start time.
de: To create an Veranstaltung please set the Veranstaltung end time at least 10 minutes from the start time.

en: Website
de: Webseite

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Week
de: Woche

en: Week day format
de: Format Wochentag

en: Week of %1$s – %2$s
de: Woche vom %1$s bis %2$s

en: Week of %s
de: Woche von %s

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Weeks
de: Wochen

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
de: Wenn Du Veranstaltungen aus einer Serie unterbrichst, ändern sich ihre URLs, so dass alle Benutzer, die versuchen, ihre ursprünglichen URLs zu verwenden, eine 404-Fehlermeldung erhalten. Wenn dies ein Problem darstellt, solltest Du ein geeignetes Plugin für die Einrichtung und Verwaltung von Weiterleitungen verwenden.

en: Whether the event is virtual
de: Ob die Veranstaltung virtuell ist

en: Which month will the event recur in?
de: In welchem Monat wird die Veranstaltung wieder auftreten?

en: Width
de: Breite

en: Year
de: Jahr

en: Yearly
de: Jährlich

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
de: Jährliche benutzerdefinierte Wiederholungen können keinen Strich für den Tag der Wiederholung haben.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
de: Bei jährlich benutzerdefinierten Wiederholungen mit einem anderen Tag müssen entweder ein Datum oder ein Tag angegeben haben.

en: Years
de: Jahre

en: Yes
de: Ja

en: You are about to break this event out of its series.
de: Du bist gerade dabei diese Veranstaltung aus ihrer Serie herauszubrechen.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
de: Du sind dabei, diese Veranstaltung aus seiner Serie zu lösen
    
    Du kannst sie unabhängig von der ursprünglichen Serie bearbeiten.
    
    Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden
    
    Wenn Du Veranstaltungen aus einer Serie entfernst, ändern sich deren URLs. Daher erhalten alle Benutzer, die versuchen, die ursprünglichen URLs zu verwenden, den Fehler 404 Nicht gefunden. Wenn dies ein Problem darstellt, solltest Du ein geeignetes Plugin zum Einrichten und Verwalten von Weiterleitungen verwenden.

en: You are about to break this occurrence out of its recurring event.
    
    You will be able to edit it independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
de: Du bist dabei, diese Veranstaltung aus seiner wiederkehrenden Veranstaltung herauszubrechen .
    
    Du kannst sie dann unabhängig von der ursprünglichen wiederkehrenden Veranstaltung  bearbeiten.
    
    Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.
    
    Wenn Du Veranstaltungen  von einer wiederkehrender Veranstaltung trennst, ändern sich deren URLs, so dass alle Benutzer, die versuchen, die ursprünglichen URLs zu verwenden, einen 404 Not Found-Fehlermeldung erhalten. Wenn dies ein Problem darstellt, solltest Du ein geeignetes Plugin für die Einrichtung und Verwaltung von Weiterleitungen verwenden.

en: You are about to split this recurring event in two.
    
    The occurrence you selected and all subsequent occurrences in the recurring event will be separated into a new recurring event that you can edit independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
de: Du bist dabei, diese wiederkehrenden Veranstaltung in zwei Teile zu teilen.
    
    Der von Dir ausgewählte Termin und alle nachfolgenden Termine der Veranstaltung werden in eine neue Veranstaltung aufgeteilt, die Du unabhängig vom ursprünglichen Termin bearbeiten kannst.
    
    Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.
    
    Wenn Du Veranstaltungen aus einem wiederkehrenden Termin herauslöst, ändern sich deren URLs, so dass Benutzer, die versuchen, die ursprünglichen URLs zu verwenden, eine 404 Not Found Fehlermeldung erhalten. Wenn dies ein Problem darstellt, solltest Du ein geeignetes Plugin für die Einrichtung und Verwaltung von Weiterleitungen verwenden.

en: You are about to split this series in two.
de: Du bist gerade dabei diese Terminserie aufzuspalten.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
de: Du bist dabei, diese Serie in zwei Teile zu teilen.
    
    Die von Dir ausgewählte Veranstaltung und alle nachfolgenden Veranstaltungen der Serie werden in eine neue Reihe von Veranstaltungen aufgeteilt, die Du unabhängig von der ursprünglichen Serie bearbeiten können
    
    Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden
    
    Wenn Du Veranstaltungen aus einer Serie unterbrichst, ändern sich deren URLs. Daher erhalten alle Benutzer, die versuchen, die ursprünglichen URLs zu verwenden, den Fehler 404 Nicht gefunden. Wenn dies ein Problem darstellt, solltest Du ein geeignetes Plugin zum Einrichten und Verwalten von Weiterleitungen verwenden.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
de: Du bearbeitest gerade alle Veranstaltungen einer wiederkehrenden Veranstaltung.

en: You can override these settings as you enter a new event.
de: Du kannst diese Einstellungen bei der Eingabe einer neuen Veranstaltung überschreiben.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
de: Es existieren Veranstaltungsorte, für die keine Geolokalisierungsdaten vorhanden sind.

en: You have venues for which we don't have geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
de: Es gibt Veranstaltungsorte, für die keine Geo-Daten vorliegen. <a href='%s'>Hier klicken, um sie zu erzeugen</a>.

en: You must select a recurrence end date
de: Du musst ein Enddatum für die wiederkehrende Veranstaltung auswählen

en: You will be able to edit it independently from the original series.
de: Du kannst sie unabhängig von der Originalserie bearbeiten.

[ctx: YouTube channel ID is missing on delete error message.]
en: The YouTube channel ID field is missing.
de: Das Feld für die YouTube Kanal ID fehlt.

[ctx: YouTube default setting]
en: Autoplay Video
de: Video automatisch abspielen

[ctx: YouTube default setting]
en: Hide Controls
de: Steuerelemente ausblenden

[ctx: YouTube default setting]
en: Include live chat
de: Live Chat einblenden

[ctx: YouTube default setting]
en: Modest Branding
de: Dezentes Branding

[ctx: YouTube default setting]
en: Mute Video
de: Video stummschalten

[ctx: YouTube default setting]
en: Restrict Related Videos
de: Verwandte Videos einschränken

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Autoplay is being deprecated by most browsers and is prevented in Chrome and Safari, it maybe removed in all the browsers soon.
de: Autoplay wird von den meisten Browsern nach und nach abgeschaltet und in Chrome und Safari verhindert. Es kann sein, dass es bald in allen Browsern entfernt wird.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Best used with autoplay.
de: Am besten zusammen mit Autoplay verwenden.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Hides the YouTube logo in the control bar.
de: Blendet das YouTube Logo in der Steuerleiste aus.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Hides the video control bar.
de: Blendet die Video Steuerleiste aus.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Restricts related videos to only come from your channel.
de: Schränkt verwandte Videos darauf ein, dass sie nur von Ihrem Kanal stammen.

[ctx: YouTube offline message]
en: The Live Stream is Offline.
de: Der Live Stream ist offline.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
de: Ihre Website verwendet jetzt das aktualisierte System für wiederkehrende Veranstaltungen. Sehen Sie sich den Bericht unten an, um zu erfahren, wie Ihre Veranstaltungen möglicherweise während des Migrationsprozesses angepasst wurden.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
de: Deine Website verwendet jetzt das aktualisierte System für wiederkehrende Veranstaltungen. Im folgenden Bericht erfährst Du, wie Deine Veranstaltungen während des Migrationsprozesses angepasst wurden. Gehe weiter und %1$sprüfe Deine Veranstaltungen%2$s oder %3$s-Themes in Deinem Kalender an.%2$s

[ctx: Zoom API loading error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom API did not return the user settings. Please try refreshing the account in the Events Integration Settings.
de: Die Zoom API hat die Nutzer Einstellungen nicht zurückgegeben. Bitte versuche, das Konto in den Events Integrations Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Zoom Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen. Bitte versuche, das Konto in den Events API Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Zoom Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen. Bitte versuche, das Konto in den Events API Einstellungen zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access to API.
de: Das Zoom Konto konnte nicht geladen werden, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Zoom autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Zoom meeting URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte geben Sie eine Zoom Meeting URL ein oder ändern Sie die ausgewählte Quelle.

[ctx: Zoom meeting/webinar connected success message.]
en: Zoom meeting successfully connected!
de: Zoom Meeting erfolgreich verbunden.

en: a different day:
de: anderen Tag:

en: a different time:
de: einer unterschiedlichen Zeit:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
de: Alle Felder wurden aktualisiert!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
de: Ein unerwarteter Fehler hat das Update daran gehindert, vollständig durchgeführt zu werden.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
de: In Arbeit&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
de: Hier klicken, um das Update durchzuführen.

en: after
de: nach

en: all
de: alle

en: all day
de: ganztägig

en: and
de: und

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
de: monatlich (benutzerdefiniert)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
de: bis

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
de: am

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
de: am

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
de: wöchentlich (benutzerdefiniert)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
de: jährlich (benutzerdefiniert)

en: daily
de: täglich

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
de: täglich

en: day
de: Tag

en: days
de: Tage

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
de: Geocode Anfrage fehlgeschlagen (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
de: Es wurde eine ungültige Instanz einer wiederkehrenden Veranstaltung angefragt  (%1$s). Weiterleitung zu %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
de: Falscher Permalink

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
de: Ungültiges Datum

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
de: Diese Änderungen betreffen diese Veranstaltung und alle folgenden %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
de: Alle %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
de: Diese und die folgenden %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
de: Wiederkehrende $s bearbeiten

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
de: Wiederkehrend $s löschen

en: event
de: Veranstaltung

en: events
de: Veranstaltungen

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
de: Nur hervorgehobene Veranstaltungen anzeigen

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
de: Hervorgehobene %s

en: fifth
de: fünften

en: first
de: ersten

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
de: dass Breiten- und Längengrad automatisch generiert werden; andernfalls kannst Du die Werte nur manuell eingeben.

en: fourth
de: vierten

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
de: Tag 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
de: Tag 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
de: Tag 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
de: Tag 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
de: Tag 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
de: Tag 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
de: Tag 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
de: Tag 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
de: Tag 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
de: Tag 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
de: Tag 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
de: Tag 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
de: Tag 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
de: Tag 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
de: Tag 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
de: Tag 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
de: Tag 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
de: Tag 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
de: Tag 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
de: Tag 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
de: Tag 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
de: Tag 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
de: Tag 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
de: Tag 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
de: Tag 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
de: Tag 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
de: Tag 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
de: Tag 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
de: Tag 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
de: Tag 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
de: Tag 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
de: fünfter Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
de: fünfter Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
de: fünfter Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
de: fünfter Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
de: fünfter Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
de: fünfter Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
de: fünfter Mittwoch

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
de: erster Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
de: erster Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
de: erster Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
de: erster Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
de: erster Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
de: erster Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
de: erster Mittwoch

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
de: vierter Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
de: vierter Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
de: vierter Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
de: vierter Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
de: vierter Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
de: vierter Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
de: vierter Mittwoch

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
de: letzten Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
de: letzten Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
de: letzten Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
de: letzter Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
de: letzten Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
de: letzter Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
de: letzten Mittwoch

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
de: Gestern

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
de: zweiter Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
de: zweiter Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
de: zweiter Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
de: zweiter Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
de: zweiter Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
de: zweiter Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
de: zweiter Mittwoch

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
de: dritter Freitag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
de: dritter Montag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
de: dritter Samstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
de: dritter Sonntag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
de: dritter Donnerstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
de: dritter Dienstag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
de: dritter Mittwoch

en: last
de: letzten

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
de: und

en: map
de: Karte

en: month
de: Monat

en: monthly
de: monatlich

en: monthly (custom)
de: monatlich (benutzerdefiniert))

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
de: monatlich

en: months
de: Monat(e)

en: never
de: niemals

en: next day
de: nächsten Tag

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
de: %1$s. Tag

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
de: %1$s. Tag

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
de: %1$s. Tag

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
de: %1$s. Tag

[ctx: occurrence count text]
en: events
de: Veranstaltungen

en: of the month
de: des Monats

en: of this event have been created through %s.
de: dieser Veranstaltung wurden durch %s erstellt.

en: on
de: am

en: on the
de: am

en: once
de: einmal

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
de: einmalig

en: photo
de: Foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
de: Tag

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
de: Nicht

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
de: Passiert

[ctx: publish box date format]
en: M j, Y
de: d.m.Y

en: recurring %1$s
de: wiederkehrende %1$s

en: remove
de: entfernen

en: same day
de: gleichen Tag

en: second
de: zweiten

en: see all
de: alle anzeigen

en: starting %s
de: ab %s

en: summary
de: Übersicht

en: the 10th day of the month
de: 10. Tag des Monats

en: the 11th day of the month
de: 11. Tag des Monats

en: the 12th day of the month
de: 12. Tag des Monats

en: the 13th day of the month
de: 13. Tag des Monats

en: the 14th day of the month
de: 14. Tag des Monats

en: the 15th day of the month
de: 15. Tag des Monats

en: the 16th day of the month
de: 16. Tag des Monats

en: the 17th day of the month
de: 17. Tag des Monats

en: the 18th day of the month
de: 18. Tag des Monats

en: the 19th day of the month
de: 19. Tag des Monats

en: the 1st day of the month
de: 1. Tag des Monats

en: the 20th day of the month
de: 20. Tag des Monats

en: the 21st day of the month
de: 21. Tag des Monats

en: the 22nd day of the month
de: 22. Tag des Monats

en: the 23rd day of the month
de: 23. Tag des Monats

en: the 24th day of the month
de: 24. Tag des Monats

en: the 25th day of the month
de: 25. Tag des Monats

en: the 26th day of the month
de: 26. Tag des Monats

en: the 27th day of the month
de: 27. Tag des Monats

en: the 28th day of the month
de: 28. Tag des Monats

en: the 29th day of the month
de: 29. Tag des Monats

en: the 2nd day of the month
de: 2. Tag des Monats

en: the 30th day of the month
de: 30. Tag des Monats

en: the 31st day of the month
de: 31. Tag des Monats

en: the 3rd day of the month
de: 3. Tag des Monats

en: the 4th day of the month
de: 4. Tag des Monats

en: the 5th day of the month
de: 5. Tag des Monats

en: the 6th day of the month
de: 6. Tag des Monats

en: the 7th day of the month
de: 7. Tag des Monats

en: the 8th day of the month
de: 8. Tag des Monats

en: the 9th day of the month
de: 9. Tag des Monats

en: the same day:
de: gleichen Tag:

en: the same time:
de: der gleichen Zeit:

en: third
de: dritten

en: to
de: bis

en: week
de: Woche

en: weekly
de: wöchentlich

en: weekly (custom)
de: wöchentlich (benutzerdefiniert)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
de: wöchentlich

en: weeks
de: Wochen

en: year
de: Jahr

en: yearly
de: jährlich

en: yearly (custom)
de: jährlich (benutzerdefiniert)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
de: jährlich

en: years
de: Jahre
